Prokurátor neposlechl. Messi kvůli daním musí před soud

8. 10. 2015 17:03
Lionel Messi.
Lionel Messi.

Fotbalová hvězda Barcelony Lionel Messi se bude ve Španělsku přece jen zodpovídat před soudem z krácení daní. Státní zástupce sice na začátku týdne doporučil zbavit argentinského reprezentanta obvinění a navrhl dál stíhat pouze jeho otce, úřad prokurátora se ale postavil proti a před soud pošle podle zveřejněných soudních dokumentů oba.

Státní zástupce svůj návrh na zproštění obvinění zdůvodnil tím, že čtyřnásobný nejlepší fotbalista světa o machinacích nic nevěděl. Podle úřadu ale argentinský útočník měl dostatek informací a bude tak dál v kauze figurovat jako jeden z obviněných.

Úřad prokurátora bude navíc pro Messiho požadovat trest odnětí svobody, pokud bude uznán vinným. Žaloba počítá pro otce i syna s vězením na 22 měsíců a 15 dní, pokutou ve výši nedoplatku, zaplacením soudních výloh a ztrátou nároků na jakékoliv daňové výhody na rok a půl. Státní zástupce původně pro Messiho otce navrhl mírnější trest na 18 měsíců za mřížemi a pokutu dva miliony eur.

V případu jde o nedoplatky na daních ve výši čtyř miliony eur (téměř 110 milionů korun) z let 2007 až 2009. Už nedlouho po zahájení vyšetřování Messiovi dluh dorovnali a španělským úřadům uhradili přes pět milionů. Messi od začátku tvrdil, že se o finance a daňové záležitosti nestaral. To potvrdil jeho otec Jorge Horacio Messi, který za věc převzal plnou zodpovědnost.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Policie zadržela muže, jenž v Londýně pobodal dva Židy, šlo o teroristický útok

Domácí
29. 4. 2026
ilustrační fotografie

Česko čelí žalobě od Evropské komise, problémem je evropský zatýkací rozkaz

Domácí
29. 4. 2026
ilustrační obrázek

Exekutor a milionové úroky: exces, nebo legální dohoda?

Domácí
29. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ