Torres, Mutu, Ševčenko a další předražení zajíci v pytli

15. 4. 2011 08:15
Fernando Torrres.
Fernando Torrres.

Byl synonymem gólů a úspěchu. Nyní je z něj jen zoufalý čekatel na první branku v novém dresu. Útočník Fernando Torres přišel do Chelsea letos v lednu za 50 milionů liber. Nejdražší transfer v historii Premier League však zatím zůstává hluboko za očekáváním. Není zdaleka jediný. Předražených zajíců v pytli už Chelsea koupila pěknou řádku.

Fernando Torres

I velký přestup může znamenat velké fiasko. Španělský mistr světa a Evropy funguje zatím v Chelsea jako reklama na jalovost. V novém působišti odehrál už deset zápasů, přesto zůstává gólově na nule. Stal se tak alespoň smutným rekordmanem - nejdéle čekajícím útočníkem na premiérový gól v dresu Blues.

I přes bídnou formu dostal šanci v základní sestavě i v úterní odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru United. A dopadlo to jako obvykle. Gól nedal. Naopak Didier Drogba, který Torrese o poločase nahradil, hru oživil a vstřelil i branku. "Během těch 45 minut byl lepší než Torres," připustil trenér Ancelotti, který stále věří v Torresovy schopnosti. 50 milionů je 50 milionů.  

Hernán Crespo.Hernán Crespo

Dlouhovlasý Argentinec přišel do londýnského klubu v roce 2003, kdy v Chelsea začínal prvním rokem panovat Roman Abramovič. Ruskému magnátovi se zalíbilo útočné duo Interu Milan Vieri-Crespo. Vieriho nezískal, tak za 17 milionů liber oblékl do modrého dresu alespoň Crespa. Ten v první sezoně v novém klubu nastřílel 12 gólů, ale fanoušci i vedení očekávali víc.

I sám Crespo opakoval, že si v Anglii stále nemůže zvyknout. Následující sezonu tak strávil náladový útočník na hostování v AC Milan. Poté se do Chelsea vrátil a ve stínu Didiera Drogby pomohl týmu k titulu. Italské podnebí však Crespovi chybělo čím dál víc. Další dva roky tak strávil opět na hostování ve svém milovaném Miláně, tentokrát v Interu, kde čekal na vypršení kontraktu s Blues.

Adrian Mutu.Adrian Mutu

Ani tentokrát neměl Roman Abramovič šťastnou ruku. Rumunský enfant terrible přišel na Stamford Bridge ve stejnou dobu jako Crespo. I on měl být součástí all-star týmu jménem Chelsea. I on stál téměř 17 milionů liber a své pověsti zůstal pořádně dlužen. Mutu zde neodehrál ani celou sezonu. Začal užívat kokain a disciplinární komise mu zastavila činnost na sedm měsíců.

S verdiktem vedení klubu souhlasil i kouč Mourinho. "Mutu se choval divně, chodil pozdě nebo vůbec. Objevovala se u něj zranění, ale nikdo nevěděl, co se mu kdy stalo," prozradil Mourinho. Chelsea tak v roce 2004 drogového hříšníka propustila a soud v Laussane ho odsoudil k rekordní pokutě 17 milionů eur (zhruba 437 milionů korun).

Nyní Mutu střílí góly v dresu Fiorentiny a tvrdí: "Konečně jsem dospěl. Cítím se jako jiný člověk." Příběhy se senzačním koncem tedy přeci jen existují. Snad.

Andrej Ševčenko.Andrej Ševčenko

V dresu Chelsea poznal nepoznané. Nebyl nejlepším střelcem ani v celé soutěži, ani v klubu, a ze všech stran se na něj valila kritika. Do Chelsea přišel Ševčenko v roce 2006 za 30 milionů liber jako hvězda AC Milán. Od Romana Abramoviče dostával 121 tisíc liber týdně (3,5 milionu korun).

Na jihozápadě Londýna ale ukrajinský kanonýr paběrkoval. Pod koučem Mourinhem vstřelil pouze devět ligových branek. Roční hostování v AC Milan ho do střelecké pohody také nedostalo. Nastoupil zde k jen 23 zápasům, v nichž si připsal jediný gól. V létě 2009 se tedy po deseti letech vrátil do svého mateřského klubu Dynama Kyjev.  

Záložník Deco v dresu portugalské reprezentace.Deco

V roce 2008 přišel do Chelsea jako věhlasná posila. Z Barcelony si ho vytáhl tehdejší trenér Blues Felipe Scolari, který ho předtím vedl v portugalské reprezentaci. Zdálo se, že Deco má nakročeno být novou hvězdou Premier League. Dopadl ale podobně jako pověstní sedláci u Chlumce.

Většinou jen vysedával na lavičce, a když odvolaného Scolariho nahradil Guus Hidding, Deco začal pracovat na svém odchodu. "V Chelsea jsem to opravdu neměl rád a nyní se poohlížím po jiném klubu, kde se budu cítit dobře," rýpnul si Deco do svého zaměstnavatele. Nakonec se loni vrátil po 13 letech do rodné Brazílie, kde hájí barvy Fluminense.

Brazilský záložník Chelsea Ramires (vlevo).Budoucnost Chelsea? Sázka na mládí

V Chelsea se nyní bilancuje o minulosti a spekuluje o budoucnosti. Loni získali Čech a spol. "double", jenže letos poprvé od roku 2008 žádnou trofej nad hlavu nezvednou. Londýnský celek tak čekají zřejmě největší změny od roku 2003. Lavička se kymácí pod italským trenérem Carlem Ancelottim. Nic jistého nemají ani tváře klubu Drogba, Lampard a Terry. Chelsea chce totiž pokračovat v omlazování, které zahájila loňské léto, kdy odešli například Michael Ballack a Joe Cole. Na odchodu je prý i Paulo Ferreira a Jose Bosingwa.

Více šancí by měl naopak dostávat osmnáctiletý záložník Josh McEachran a brazilský talent Ramires. Minulý měsíc Chelsea dokončila také přestup dalšího Brazilce, teprve sedmnáctiletého Piazona (více o "novém Kaká" si přečtěte ZDE). Blízko příchodu na Stamford Bridge je i jeho krajan Neymar (více si přečtěte ZDE). O devatenáctiletého útočníka Santosu však bude muset Chelsea ještě svést finanční přetahovanou s dalšími evropskými velkokluby. To by pro movitého Abramoviče neměl být problém.

Pak už zbývá jen doufat, že Neymar nepřekoná nelichotivý Torresův rekord v počtu minut bez gólu...

Autor: Lucie FolprechtováFoto: Profimedia , ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ