Vyhaslí Ďáblové už nejsou postrachem. Co trápí Manchester?

14. 1. 2015 06:00
Jako by se španělský záložník Juan Mata ptal: "V čem je sakra chyba?"
Jako by se španělský záložník Juan Mata ptal: "V čem je sakra chyba?"

Všichni věděli, že to bude bolet, ale málokdo tušil, že tak dlouho. Manchester United se za rok a půl nedokázal vzpamatovat z odchodu legendárního trenéra Alexe Fergusona. Po zpackané léčebné kúře, kterou ordinoval odvolaný Skot David Moyes, se z fotbalové deprese zatím plně nevyléčil ani pod sebestředným léčitelem z Holandska Louisem van Gaalem.

On-line deník TÝDEN.CZ se pokusil najít šest syndromů zatím nedoléčené epidemie, která řádí na stadionu Old Trafford. Najde svérázný trenér recept na ozdravení nejúspěšnějšího anglického klubu?

Ángel Di María se zatím se spoluhráči sžívá poměrně pomalá.Hvězdy bez lesku

Měli být injekcí, která pomůže Rudým ďáblům nejen zpět do evropských pohárů. Argentinský kouzelník Ángel Di María, za něhož v Manchesteru zaplatili Realu kolem 2,4 miliardy korun, se zatím nesehrál s novými spoluhráči úplně podle svých představ. Radamel Falcao, jemuž se kvůli zabijáckému instinktu přezdívá "El Tigre", v první polovině sezony doháněl tréninkové manko po zranění. Zatím nastřílel jen tři góly a není jisté, zda hostování z Monaka v Manchesteru nakonec přetaví v přestup.

Dalo by se pokračovat dál. Van Gaalův oblíbenec z nizozemského "nároďáku", defenzivní záložník Daley Blind, odehrál zatím jen osm zápasů. O dalším Holanďanovi, útočníkovi Robinu van Persie, již mnozí experti tvrdí, že překročil svůj zenit. Manchester tak zatím stojí a padá s výkony kapitána Waynea Rooneyho. A to je v případě tohoto evropského velkoklubu opravdu málo.

Holandský trenér Louis van Gaal.Van Gaalovo kouzlo nefunguje

Snad celé léto se mluvilo o tom, co by mohl Van Gaal s psychicky zdecimovaným kádrem provést. Přestavba mu jde však zatím hodně pomalu (což k jeho obhajobě před sezonou sám avizoval). Ač přicházel s vizitkou nekompromisního šéfa, z něhož mají respekt i ty největší fotbalové hvězdy, kritiku vůči svým svěřencům byste v anglických médiích hledali marně.

Nedostatek štěstíčka, náhoda... Tyhle výmluvy jsou slyšet z úst nizozemského manažera čím dál častěji. Fotbalisté se zatím nedokázali plně adaptovat na trenérovy změny v rozestavení, hra často působí hodně chaoticky. Navíc je to celkem nuda. Přesto s ním fanoušci Rudých ďáblů mají zatím trpělivost, i po prohraných zápasech fotbalistům tleskají a vlévají jim optimismus do žil. Otázkou je, jak dlouho to vydrží.

Lékaři v pohotovosti

Není divu, že v tréninkovém centru v Carringtonu vybudovali před nedávnem úplně nové lékařské centrum. Kádr Manchesteru United totiž v posledních letech připomínal permanentní lazaret, ještě v listopadu byla zraněná celá jedenáctka, která mohla bez okolků nastupovat v soutěžních utkáních. O nedostatečnou péči lékařů však nejspíš nepůjde. Není tak divu, že se spekuluje o tom, že na častá zranění mají vliv právě náročné tréninkové metody Van Gaala.

Wayne Rooney zůstává hlavní oporou Manchesteru United.Obavy z budoucnosti

Stadion Old Trafford je něco jako obří bublina, která je pod obrovským tlakem. Pokud se delší dobu nedaří, vybouchne. Anglický kolos, jenž platí za jeden z nejúspěšnějších komerčních produktů fotbalového světa, musí být úspěšný. Když ne, je zle.

Není přípustné, aby se Manchester United podruhé za sebou nedostal do evropských pohárů. Dostat se do Ligy mistrů je jeden z hlavních cílů této sezony. Rudí ďáblové se zatím drží na posledním, čtvrtém postupovém místě. Nepřejte si vědět, co by nastalo, kdyby se opakovala situace z loňského roku.

Rio Ferdinand opustil Manchester United a stal se oporou Queens Park Rangers.Odchod tahounů

Ne vždy vyjde sázka na mladé naděje. V klubu se možná příliš brzy rozloučili se zkušenými obrannými pilíři. Rio Ferdinand, Nemanja Vidić i Patrice Evra již nepatřili mezi nejrychlejší hráče na hřišti, v perných chvílích však dokázali pomoci svými léty praxe.

Zejména v úvodu sezony United trpěli častým střídáním stoperských dvojic, v obraně museli často zaskakovat i záložníci Valencia či Carrick. V tu chvíli by se zmínění tři hráči jistě hodili. Cenné zkušenosti tak může mladíkům dál předávat jen ikonický Ryan Giggs, jenž se z trávníku přesunul vedle Louise Van Gaala, jemuž dělá asistenta.

Stesky po Fergusonovi

Vědělo se, že je nenahraditelný, stejně jako to, že jeho nástupci to budou mít strašně moc těžké. Manažer Alex Ferguson, jenž s Manchesterem United spojil dlouhých 26 let, sleduje na stadionu téměř každý zápas svého milovaného klubu. Do ničeho nemluví, ale jen jeho přítomnost svádí k porovnávání.

V teskné atmosféře po legendárním trenérovi se prostě nemůže pracovat dobře. I přes podporu neustálou Louise Van Gaala jsou neustále slyšet prosby, aby se Sir Alex vrátil a vytáhl United opět na vrchol. To se ale nestane. Obří mašina na peníze je v rukou holandského šéfa, jenž stále věří ve splnění svého tříletého úkolu - dostat Manchester United opět do pohody. Jen najít tu správnou medicínu. 

Další čtení

Španělsko se chystá zakázat sociální sítě lidem mladším 16 let

Zahraničí
25. 3. 2025

Lidé z okolí Poličských strojíren se evakuovali sami, o tři se postaralo město

Domácí
25. 3. 2025

Česká filharmonie otevře 130. sezonu koncertem s díly Ravela a Šostakoviče

Kultura
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ