Ne facka v podobě bídných výsledků z úvodních kol Premier League, ale až pořádný knockout v podobě debaklu 2:8 od Manchesteru United probudil kouče Arsenalu Arséna Wengera. Konečně se jal nahradit bývalé opory Ceska Fàbregase a Samira Nasriho.
Jenže ona rána pěstí na Old Trafford možná přišla příliš pozdě. Přestupní okno končí ve středu, a tak ostatní kluby šroubují ceny svých hráčů vysoko. Není se co divit. Proč by nevyužily mizérie Gunners a zároveň si nevylepšily svá konta.
To však Arsenal v tuhle chvíli nezajímá, a ani se nemusí moc trápit. Vždyť za bývalého kapitána Fàbregase, který po letech spekulací zamířil do rodné Barcelony, a za Nasriho, kterého zase zlákaly petrodolary šejků z Manchesteru City, vyinkasoval dohromady přes padesát milionů liber. A tak už stihl přivést kapitána reprezentace Jižní Koreje Pak Čchu-jonga.
Posily míří do obrany
Vyztužit hrůznou obranu zase přichází osmimilionový stoper Werderu Brémy Per Mertesacker. Ten už dostal i povolenku od reprezentačního kouče Německa Joachima Löewa, aby mohl odjet na zdravotní prohlídku. Tenhle přestup dává po víkendovém debaklu jasně smysl. Arsenal je v tomto tisíciletí spíše týmem myslícím na útok, jenže ten teď nefunguje, a tak je třeba zabezpečit zadní vrátka. S obranou souvisí i další transfer, který je takřka dohodnutý. Z Fenerbahce míří na sever Londýna levý bek Andre Santos.
Arsenal se potřebuje odrazit. Potřebuje opět nabrat směr vzhůru. V tuhle chvíli se krčí na sedmnácté příčce s jedním bodem a do základní skupiny Ligy mistrů pronikl s pořádně odřenýma ušima. Ze silného kádru posledních let pak zůstává kostra, v níž má najednou v základu místo i Tomáš Rosický.
Nasri se po odchodu do City rozhovořil o poměrech v Arsenalu poměrně detailně. "Výstavba stadionu Emirates vše v klubu změnila. Ambice se snížily. Ale to není o Wengerovi. Je to hlavně o politice klubu, o jeho vedení. Nemá takové finance jako v minulosti, nemůže už dělat velké přestupy. Musí kupovat mladé, aby je pak mohl se ziskem prodat," vysvětloval Nasri pro The Guardian.
Možná by si ale mohl francouzský štírek také přečíst ve slovníku vysvětlivky u slova loyalty - věrnost. Byl to totiž právě Wenger, kdo ho přivedl na ostrovy, a po odchodu Fàbregase s ním počítal jako s talismanem a lídrem týmu. Ostatně fanoušci Gunners přesně tohle připomněli transparentem během posledního zápasu. Věříme Arsénovi. Kdo znal Nasriho a Fàbregase před čtyřmi lety, stálo na bílém plátně, přičemž "S" ve jméně Francouze bylo napsáno jako značka dolaru.
Teď Wenger dolary, libry a eura začal konečně rozhazovat. Bude to však stačit pro to, aby se jeho tým udržel mezi smetánkou Premier League? A aby se tím pádem u kormidla udržel i on?