Ruské vyhnanství? Chabarovsk vládne KHL i s triem Čechů

21. 10. 2011 07:00
Hokejisté Chabarovsku.
Hokejisté Chabarovsku.

Když letos v létě odcházel třinecký fantom Martin Růžička do Chabarovsku, kdekdo kroutil hlavou. Nejlepší střelec play-off až někde v Chabarovsku? Vždyť tu snad lišky dávají dobrou noc. Ano, Chabarovsk je sice suverénně nejvzdálenější štací v KHL a soupeři sem jezdí skoro za trest, v tuto chvíli ale patří mezi nejlepší kluby dosavadní sezony KHL.

Chabarovsk leží u pobřeží, nedaleko hranic s Čínou. Od nepaměti byl tak synonymem spíše pro rybáře než pro hokej. Dosavadní výsledky tamního hokejového klubu Amur, ale staví puk stejně vysoko jako prut.

Chabarovsk je jasně největším překvapení letošní sezony KHL. Vše se začalo obracet k lepšímu, když mužstvo v létě převzal ostřílený finský kouč Hannu Jortikka. Trenér, který byl ve Finsku často kritizovaný za svůj tvrdý až despotický přístup k hráčům, je nyní v Chabarovsku málem králem. Užívá si s Amurem výsostné postavení v Kontinentální lize nabité movitými kluby jako je Ufa, Petrohrad, Omsk či Kazaň.

Velký podíl na úspěších Amuru mají i Češi. Nikoli však zvučná posila Martin Růžička, který kvůli operovanému ramenu zažije premiéru v KHL zřejmě až v listopadu, ale dvojka Jakub Petružálek a Petr Vrána.

Hadamczik vyhlíží posily z Amuru

Útočník Petružálek, který kdysi nakoukl do NHL a poté válel ve finské lize, vede s 19 body tabulku produktivity. Někdejší vítkovický hokejista Vrána si vede o trochu hůře než jeho krajan, se sedmi góly a deseti asistencemi je pátý.

Není divu, že si českého dua všiml i reprezentační kouč Alois Hadamczik. "O obou hráčích samozřejmě vím, hrají výborně. Počítám s nimi," řekl pro hokej.cz Hadamczik, který plánuje střelce z Chabarovsku pozvat už na listopadový Karjala Cup.

Petružálek s Vránou hráli společně již v mládežnických reprezentacích. Na mistrovství světa dvacetiletých v roce 2005 dokonce získali v národním dresu bronz. Nyní se možná obléknou reprezentační mundúr opět. A snad jim to půjde podobně jako v dalekém Chabarovsku. Tam, kde lišky dávají dobrou noc.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ