Cujo. Skončil hokejový hrdina z počítačové hry
13.01.2010 12:00 Původní zpráva
Málokdo toho v NHL dokázal tolik, co on, i když vlastně nikdy nic nevyhrál. Curtis Joseph, jeden z nejpopulárnějších gólmanů historie, přezdívaný Cujo, se v úterý rozhodl definitivně ukončit svou kariéru a opustit svět profesionálního hokeje. V Torontu, kde si vydobyl svou slávu.
V dresu Maple Leafs přitom při své devatenáctileté štaci nejprestižnější soutěže světa strávil pouze čtyři úplné sezony. Jenže během nich dotáhl dvakrát dlouhodobě se trápící klub do konferenčního finále, což se za posledních patnáct let nikomu jinému nepovedlo.
"Jsem velmi šťastný muž, který mohl devatenáct let dělat to, pro co celý život žije. Jsem velmi rád a věřím, že odcházím s čistým štítem," řekl na tiskové konferenci v Air Canada Center dojatý gólman.
ČTĚTE TAKÉ: NHL: Pavelec po měsíci vyhrál, trefil se i Kubina
Špatný Detroit, nesmrtelný Brodeur. NHL je v polovině
Joseph se do NHL propracoval v dresu St. Louis, kromě Toronta prošel ještě Edmontonem, Detroitem, Phoenixem a Calgary. Poslední dvě neúplné sezony pak odseděl na střídačce Toronta, se kterým zaznamenal své největší klubové úspěchy.
"Mám za sebou skvělou kariéru, ze které jsem si užil každou minutu," zhodnotil ontarijský rodák své manželství s profesionálním hokejem, které se obešlo bez výraznějších krizových situací. Bohužel mu však chyběly i výrazné úspěchy.
Na Stanley Cup si Joseph nikdy nesáhl, v NHL jsou přitom pouze tři gólmani s více vítěznými zápasy než on - Martin Brodeur, Patrick Roy a Ed Belfour. Na druhou stranu se nenajde brankář, který by měl na svém kontě více proher. Jen Gump Worsley jich má stejně jako on, 352.
Třikrát byl nominován na Vezina Trophy, ale cenu pro nejlepšího gólmana NHL také nikdy nezískal, pouze v sezoně 1998/99 skončil druhý za Dominikem Haškem. Jediné ocenění získal o rok později, vysloužil si King Clancy Memorial Trophy pro hráče s největšími vůdčími schopnostmi na ledě i mimo něj.
Ta cena jako by symbolizovala jeho kariéru, důležité je přitom slovní spojení "mimo něj". Joseph, který si svou přezdívku vysloužil podle stejnojmenného románu Stephana Kinga, jehož ilustrace rozzuřeného psa byla inspirací jeho masky, byl mnohem populárnější než úspěšný.
Za celou kariéru si užil pouze jedno velké vítězství, když s kanadským národním týmem získal zlato na olympiádě v Salt Lake City. Do branky se tam však dostal pouze v úvodním vystoupení Kanady na turnaji, dostal pět gólů od Švédů a už si nezachytal...
Vyloženě vítězným typem tak Joseph nikdy nebyl, přesto si získal miliony hokejových fanoušků. Třeba i díky jedinému zákroku ještě v dresu Edmontonu, který se dostal do úvodního videa k hokejové počítačové simulaci z roku 1999. "Great save, Joseph," bude znít v hlavě mnoha sportovním příznivcům při vzpomínce na sympaťáka s číslem 31 na zádech.
PODÍVEJTE SE NA JOSEPHŮV NESKUTEČNÝ ZÁKROK (V ČASE 0:50):
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.