Šílené, neuvěřitelné. Tak okomentoval majitel montrealského fast foodu Fadl Issa verdikt vedení NHL, které po něm požaduje 89 tisíc dolarů (cca 1,5 milionu korun) za to, že jako nadšený fanoušek místních Canadiens okrášlil svůj podnik o týmové znaky. Liga je ale neúprosná, svůj byznys si striktně hlídá.
"To je šílené, neuvěřitelné, takové peníze si nemůžeme dovolit zaplatit a ani je nezaplatíme," řekl vyděšený Issa právníkům zámořské ligy, když mu přišli oznámit, že ho bude fanouškovský počin stát 89 tisíc dolarů.
Čím se vlastně majitel montrealského fast foodu Basha provinil? Na zeď domu, ve kterém jeho podnik sídlí, nechal umístit reklamní billboard s kuchařem odřezávajícím plátky gyrosu. Kuchař byl oblečený v montrealském dresu a na spodní části billboardu byl slogan "Go Habs Go," kterým fanoušci Canadiens svůj tým povzbuzují.
V hokejem poblázněném Montrealu netradiční Issův výtvor nikoho nešokoval. Loga místního klubu zde najdete i na veřejných toaletách. Jenže vedení NHL Issovo hokejové nadšení nesdílí.
Zástupci ligy konstatovali, že spojení loga montrealského klubu, které je ochrannou známkou, a billboardu propagujícího restauraci je zneužitím obchodní značky. Issa tak nechal logo na dresu kuchaře zamalovat, ani to ale nestačilo. Vedení NHL se nelíbil slogan "Go Habs Go," který je prý úzce spjatý s klubem a potažmo celou soutěží. I ten nakonec majitel fast foodu zakryl.
Jenže, celá kauza tím neskončila. Liga se rozhodla Issovi udělit pokutu 89 tisíc dolarů s tím, že musí billboard okamžitě odstranit. "Neskutečné, platit pokutu 89 tisíc za to, že dělám Canadiens takovou reklamu," citovala udiveného Issu agentura Canadian Press.
Fandění nebo byznys?
V zámoří vyvolala celá záležitost poprask. Jedni považují jednání NHL za správné a přísnou ochranu symbolů ligy podporují. Druzí se na postup ligy dívají jako na útok proti milovníkům hokeje.
Velký problém představuje především skutečnost, že lze velmi těžko odlišit, kdy jde o zneužití registrovaných obchodních značek a kdy se skutečně jedná jen o projevy nadšeného fanouškovství. To je problém, který bude muset NHL do budoucna začít řešit.
Zámořský tisk také potvrzuje fakt, že si soutěž, potažmo její jednotlivé týmy, velmi důsledně hlídají svůj byznys. Obchodní loga a znaky soutěže jsou totiž obrovským zdrojem příjmů z reklam a dalších aktivit.
"V této složité době si každý musí s maximálním nasazením hlídat zdroje svých příjmů. Jak jinak by si potom mohl Montreal dovolit flirtování s příchodem Jaromíra Jágra. Velká jména znamenají velké výdaje a Habs si musí hlídat každou penny," píše na svém webu například kanadský list Globe and Mail.