V zámořské NHL se schyluje k přeskupení současného složení divizí a konferencí. Hráčská asociace NHLPA schválila návrh vedení soutěže na rozdělení klubů do čtyř divizí místo dosavadních šesti. Pokud kývne na plánované změny i Rada guvernérů, měla by se od nadcházející sezony hrát prestižní soutěž nově se 16 kluby ve Východní konferenci a jen 14 v Západní.
NHL nutnost změny avizovala už po loňském stěhování klubu z Atlanty do Winnipegu. Proto se chystá přesun Jets z Východu na Západ a opačným směrem pak Columbusu a Detroitu. "Po diskuzích s exekutivní radou dala NHLPA souhlas, aby k přeskupení došlo a po sezoně 2014/15 se vyhodnotilo," řekl výkonný ředitel NHLPA Donald Fehr. Nový systém by se ale neměl měnit ani pro ročníku 2015/16.
Podle televizní stanice ESPN budou majitelé klubů o potvrzení změn hlasovat už v příštím týdnu. Detaily návrhu Radě guvernérů zaslalo vedení NHL už 26. února poté, co o nich více než tři týdny jednalo s NHLPA.
V současné době mají obě konference po třech divizích s pěti týmy, z nichž postupují do play-off v každé konferenci tři vítězové divizí a dalších pět nejlepších týmů. Podle nového systému se mají kvalifikovat do bojů o Stanleyův pohár první tři celky z obou divizí a další dva podle bodového zisku bez ohledu na zařazení do divize.
Plánované složení konferencí a divizí NHL od sezony 2013/14 |
Západní konference: Východní konference: Centrální divize: Boston, Buffalo, Detroit, Florida, Montreal, Ottawa, Tampa Bay, Toronto. |