Tampa poprvé vyhrála. <span>I díky gólu Prospala</span>

22. 10. 2008 06:45
David Krejčí zaznamenal branku z nájezdu.
David Krejčí zaznamenal branku z nájezdu.
Radost Václava Prospala z gólu.Hokejisté Tampy Bay se v šestém utkání nové sezony NHL konečně dočkali prvního vítězství. V úterním duelu porazili Atlantu 3:2 v prodloužení a zásluhu na tom měl i český útočník Václav Prospal, který vstřelil druhý gól Lightning. Na první branku přihrál Radim Vrbata, rozhodující gól obstaral v druhé minutě nastavení v přesilové hře Vincent Lecavalier.

Výsledky úterních zápasů NHL:
Buffalo - Boston 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 34. MacArthur, 46. Stafford (Špaček), rozh. nájezd Vanek - 11. Wideman, 32. Kessel.

Toronto - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 29. a 60. Antropov (na první Kubina) - 5. Beauchemin, 10. Parros, rozh. nájezd Selänne.

Calgary - Washington 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 22. Iginla, 23. Lombardi - 5. S. Fjodorov.

Tampa Bay - Atlanta 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 8. Recchi (Vrbata), 34. Prospal, 62. Lecavalier - 47. C. Armstrong, 60. White.

Columbus - Vancouver 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky: 3. Chimera (Voráček), 7. Huselius (Voráček), 35. Dorsett, 60. Nash - 8. Wellwood, 46. Bieksa.
Hráči Tampy si cestu za premiérovou výhrou pořádně zkomplikovali. Po dvou třetinách vedli 2:0, jenže v třetím dějství o náskok přišli. O vyrovnání se postaral pouhých 36 sekund před koncem při hře bez brankáře Todd White. Domácí tak vysvobodil až Lecavalier, jenž v prodloužení potrestal faul Bryana Littlea. "Vůbec jsem nemířil, prostě jsem vystřelil a doufal, že to tam spadne," řekl ke své vítězné trefě Lecavalier.

Z prvního vítězství se konečně mohl radovat také nový trenér Lightning Barry Melrose. "Mohlo to být trochu jednodušší, třeba 7:0 nebo tak něco. Ale samozřejmě jsem moc rád. Je to pro nás důležitá výhra, zvlášť když jsme promarnili vedení 2:0," konstatoval Melrose.

Jeho svěřenci prohráli předchozích pět duelů o jedinou branku, a když White v poslední minutě třetí třetiny vyrovnal na 2:2, na střídačce zavládla chmurná nálada. "Vidíte ty sklopené hlavy a svěšená ramena, nebyl to příjemný pohled," přiznal Melrose. "Když vedete 2:0, nechcete zápas dostat do prodloužení. Ale naštěstí jsme se po vyrovnání nesložili a dál věřili, že vyhrajeme," doplnil Lecavalier.

Voráček si připsal dvě asistence

O tom, jak je důležité mít v týmu šikovné mladíky, se znovu přesvědčili v Columbusu. Blue Jackets na domácím ledě porazili Vancouver 4:2 i díky dvěma asistencím českého nováčka Jakuba Voráčka, vítězný třetí gól vstřelil další zelenáč Derek Dorsett. Jednadvacetiletý kanadský útočník si tak připsal premiérový gól v NHL. "Před patnácti lety jsem snil o tom, že budu dávat góly v NHL. A teď je to realita," uvedl Dorsett, jenž v 35. minutě zvýšil na 3:1.

Vancouver v Columbusu zakončil šestizápasovou sérii na hřištích soupeřů, přičemž si připsal třetí porážku za sebou. Canucks se museli obejít bez trojice zraněných opor: obránce Samiho Sala (třísla) a útočníků Darcyho Hordichuka (koleno) a Pavla Demitry (žebra). "Celý výjezd samozřejmě nedopadl podle našich představ," řekl trenér Vancouveru Alain Vigneault. "Ale stále jsme v procesu hledání optimální sestavy. Musíme ještě na některých věcech zapracovat."

Krejčí proměnil nájezd

David Krejčí zaznamenal branku z nájezdu.Ani gól Davida Krejčího v penaltovém rozstřelu nepomohl hokejistům Bostonu k úspěchu v Buffalu. Krejčí na konci třetí série samostatných nájezdů vyrovnal na 1:1, jenže vítězství 3:2 nakonec stejně získali Sabres díky trefě Thomase Vaneka v páté sérii, na kterou už Bruins nedokázali odpovědět.

Boston může porážka mrzet dvojnásob, ztratil totiž dvougólové vedení a navíc spálil řadu dalších slibných šancí. Hrdinou večera se stal brankář Buffala Ryan Miller, který předvedl několik akrobatických zákroků a s 30 zásahy byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Jeho tým se ocitl pod tlakem především v první třetině, kdy byl v jednu chvíli poměr střel 2:14 v neprospěch Sabres.

Miller ale v úvodní dvacetiminutovce kapituloval pouze jednou. "Podržel nás, když jsme to nejvíc potřebovali, a dodal týmu sebevědomí," pochválil brankáře trenér Lindy Ruff, jehož tým si připsal páté vítězství z úvodních šesti zápasů. "Ryan chytal neuvěřitelně," řekl střelec vítězného nájezdu Vanek. "Byl absolutně fenomenální," doplnil další útočník Buffala Jason Pominville.

Toronto opět selhalo v nájezdech

Do samostatných nájezdů dospěl i zápas Toronta s Anaheimem, na rozdíl od Buffala se v něm ale z vítězství 3:2 radovali hosté. Kouč Maple Leafs Ron Wilson před penaltovým rozstřelem vystřídal gólmany a místo Vesy Toskaly poslal do branky Curtise Josepha. Zkušený Cu-Jo však ze dvou nájezdů dvakrát kapituloval, zatímco na druhé straně Tomáš Kaberle ani Nikolaj Kuljomin neuspěli.

Tomáš Kaberle z Toronta (vpravo).Toronto tak prohrálo po nájezdech už třetí z posledních čtyř zápasů. "Nečekal jsem, že půjdu ještě do branky. Ale byl jsem rád, když nic jiného, měl jsem šanci pomoct týmu. V minulosti se mi při penaltách celkem dařilo, jenže tyhle dvě střely byly příliš dobré. Bohužel, rychlé střely se zdají být o trochu rychlejší, když předtím sedíte 65 minut na střídačce," poznamenal Joseph.

Po více než devíti letech skončila neporazitelnost hokejistů Washingtonu v zápasech s Calgary. Od 13. března 1999 prohráli Flames osm vzájemných zápasů, než v úterý zvítězili 2:1. Oba góly vstřelili Jarome Iginla a Matthew Lombardi během 102 sekund v úvodu druhé třetiny.

Foto: AP, ČTK/AP
Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Ministerstvo uvedlo, že v souvislosti s Epsteinem prověřuje milion dokumentů

Zahraničí
24. 12. 2025
Papež Lev XIV.

Papež kritizoval na Štědrý večer hospodářství, které mění lidi ve zboží

Zahraničí
24. 12. 2025
ilustrační foto

Ve Středozemním moři ztroskotala loď se 100 migranty. Zachránili jednoho

Zahraničí
24. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV