Poslední korálek zbývá navléknout k tomu, abychom dokončili seriál hitparády NHL - desítku nejlepších brankářů, obránců a konečně i útočníků slavné zámořské soutěže. Redakce Týden.cz stanovila jako hlavní kritérium tu vlastnost, která z daného forvarda činí nejnebezpečnějšího lovce v útočném pásmu, hráče, který je pro brankáře protivníka největším nebezpečím. Nechybí ani tradiční platové porovnání.
1) Alexander Michajlovič Ovečkin - 10 milionů dolarů za sezonu 2014/15
Od chvíle, co přišel do NHL, nedal žádný hráč více gólů, než Alexander Veliký. Devětadvacetiletý Rus je talent od boha - když vystřelí, tak dá většinou gól. A on to ví... I proto střílí rád a často. Jen ve dvou posledních sezonách měl na svém kontě v obou případech nejvyšší počet střel a především i vstřelených branek - Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce základní části získal moskevský rodák už třikrát.
Ročník 2007/08 mu navíc vynesl i Art Ross Trophy - nejvíce bodů v základní části, k tomu přidejme i trojnásobný zisk nejváženější trofeje - Hart Memorial Trophy (2008, 2009 a 2013), která je udělena od novinářů pro nejlepšího hokejistu. 16. ledna 2006 vstřelil branku proti Phoenixu Coyotes, která je stále označována za jednu z nejfantastičtějších a vůbec nejlepších tref v historii soutěže (viz video).
O ofenzivních kvalitách Ovečkina vypovídá i fakt, že dokázal nastřílet nejvíce branek i v minulém ročníku, ve kterém se Washingtonu nedařilo a nedostal se do play-off. Sebevědomý kapitán Capitals však stále čeká na tolik vytoužený Stanley Cup, který dosud nezískal. Čeká ho navíc náročný ročník - pod novým koučem Barry Trotzem se bude mj. snažit zapracovat na své aktivitě v obranných činnostech, za kterou byl po uplynulé sezoně hlasitě kritizován. "My weapon isn't my shot, it's me," je Ovečkinův oblíbený citát - kam dotáhne kapitán úřadujících mistrů světa washingtonské Capitals letos?
2) Sidney Crosby - 12 milionů
Pokud Ovečkina miluje celé Rusko a Washington k tomu, tak hokejovou kolébku Kanadu si zase podmanil Crosby. Sedmadvacetiletý kapitán Pittsburghu Penguins se dá popsat dvěma slovy - symbol úspěchu. Především tedy toho národního. Kanadu pomohl dovést ke dvěma posledním triumfům na ZOH. Domácí turnaj ve Vancouveru (2010) Kanaďané vyhráli nad Američany 3:2, rozhodl Crosby (viz video). Turnaj v Soči, který máme stále v čerstvé paměti, vyhrála země javorového listu pro změnu nad Švédy - tentokrát 3:0 a i tentokrát se trefil i útočník s číslem 87, navíc jako kapitán mužstva.
Crosby, který chodí mj. hrát hokej se synem Maria Lemieuxe s tenisovým míčkem, je famózní i na klubové scéně. S Pittsburghem vyhrál Stanley Cup, získal po jedné Art Ross Trophy, Hart Memorial Trophy a Maurice Richard Trophy.
Sid the kid, jak se přezdívá rodákovi z Cole Harbour, je symbolem Pittsburghu. Ambiciózní klub každoročně patří k hlavním aspirantům na zisk Stanley Cupu, v posledních sezonách se však týmu nedaří naplnit vysoký potenciál. Crosby navíc utrpěl otřes mozku v roce 2011, který jeho hvězdnou kariéru značně zpomalil. Podaří se Sidneymu, výjimečnému hráči, který jako jeden ze čtyř hokejistů v historii reprezentoval juniorský výběr Kanady do 20 let v pouhých šestnácti (!), opanovat i nadcházející ročník?
3) Steven Stamkos - 8 milionů
Stamkos patří k nejnebezpečnějším forvardům ligy, Tampa Bay Lightning je na něm výrazně závislá. Ačkoliv hraje na pozici centra, tak patří k obávaným střelcům. Vystřílel si dvě Maurice Richard Trophy (2010 a 2012), v ročníku 2011 byl nominován do exhibičního zápasu All-Star Game. V NHL odehrál 410 zápasů s bilancí 426 bodů za základní část (233+193). Rodiče "Stammera" přitom nepochází z příliš hokejového prostředí - Makedonie a Skotsko... Stamkos se však narodil v Kanadě.
4) Patrick Kane - 6,5 milionu (následující 3 sezony 13,8 milionu)
Podobně, jako svou šikovností ohromoval svět pianista Vladimir Horowitz (*1903 - 1989), tak nemenší masy nenechává v klidu pětadvacetiletý Američan Kane. S hokejkou si tahle opora Chicaga Blackhawks dělá cokoliv, co si zamane, ve své kategorii čelí jen pramalé konkurenci (viz video z All Star Game). Poslední ročník 178 cm malému "prckovi" nevyšel tolik, jak si sám představoval, 69 bodů v 69 odehraných zápasech je však stále vynikající počin. Jednička draftu z roku 2007 patří mezi symboly úspěšné chicagské dynastie, která získala Stanley Cup v nedávné době - 2009/10 a 2012/13. Povede se "Kanerovi" získat i třetí?
5) Jonathan Toews - 6,5 milionu (následující 3 sezony 13,8 milionu)
Zmiňujeme-li Kanea, nemůže chybět "Tazer". Právě oni dva jsou ikonami Chicaga a jeho zmíněných úspěchů. 76 zápasů - 28 gólů - 40 asistencí - 68 bodů, to je bilance kapitána Blackhawks za poslední sezonu. Dvě olympijská zlata, dva Stanley Cupy, dvě zlata z juniorského MS a jedno z dospělého (2007). Co bude následovat?
6) Phil Kessel - 10 milionů
Jestli v kanadském Torontu převažuje některé náboženství, pak je to jedině hokej. Město, ve kterém lze permanentky do Air Canada Centre získat prakticky jen dědictvím syna od otce, se upíná na střelecké schopnosti místního boha, tahouna Maple Leafs. Toronto mělo v posledním ročníku našlápnuto do play-off skvěle, závěr základní části však brutálně nezvládlo. O čtrnáctý Stanley Cup pro klub se bude šestadvacetiletý majitel stříbrné olympijské medaile z roku 2010 pokoušet s odměnou 10 milionů za rok. Slušné, že?
7) Jevgenij Malkin - 9,5 milionů
Ačkoliv je v Pittsburghu hlavní hvězdou Crosby, tak není rodák z Magnitogorsku Malkin nijak přehlížen. V týmu Penguins patří k lídrům, stal se navíc prvním Rusem, který získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče v play-off (2009) - tehdy pomohl Pittsburghu vybojovat Stanley Cup. Osmadvacetiletý Rus drží i další zajímavý rekord - po Waynu Gretzkém se stal druhým hráčem, který ovládl bodování NHL a i MS v jedné sezoně (2011/12).
8) Anže Kopitar - 7,5 milionů
Unikát. Jediný Slovinec, který kdy nastoupil v NHL. Kopitarovi je 27 let, už teď má však s Los Angeles Kings na kontě dva Stanley Cupy. Miláček fanoušků King "Kopi" byl přitom draftován "až" jako jedenáctý v pořadí, talentovanému rodákovi z Jesenice se možná tolik nedůvěřovalo právě kvůli nehokejové zemi původu. V posledním ročníku NHL byl v bodování sedmnáctý (29+41).
9) John Tavares - 6 milionů
Světlem na hodně vzdáleném konci tunelu je pro New York Islanders čtyřiadvacetiletý Kanaďan Tavares. Isles skončili až čtvrnáctí ve slabší Východní konferenci, jediným pozitivem byly výkony kapitána z Ontaria. Ten odehrál všech 82 zápasů základní části, ve kterých týmu pomohl 66 body (24+42). Letos by měl být celek z New Yorku o něco silnější, značné naděje se vkládají mj. i do Slováka Jaroslava Haláka, který by měl být jedničkou v brance.
10) Claude Giroux - 10 milionů
Mladý kapitán Philadelphie Flyers skončil na pomyslných stupních vítězů v bodování základní části v poslední sezoně, předběhli ho jen Getzlaf a Crosby. Giroux vypomohl Flyers 86 body (28+58), v play-off však s týmem vypadl proti New York Rangers hned v prvním kole. Jak dopadne letos?