Z vrcholu pád na dno. Dvojnásobný vítěz NHL se zmítá v krizi

21. 11. 2018 06:30
Pittsburgh je momentálně poslední a prohrál čtyřikrát v řadě.
Pittsburgh je momentálně poslední a prohrál čtyřikrát v řadě.

Na podobné pozici nebyli dlouhých třináct let. Tučňáci z Pittsburghu se nacházejí na posledním místě východní konference zámořské NHL. Dvojnásobní vítězové za poslední tři roky čelí krizi, kterou zažili naposled na podzim roku 2010. Tehdy se z podobných problémů dostali, nyní před nimi stojí stejná zkouška znovu.

Z vrcholu na samotné dno. Po devatenácti zápasech mají hokejisté Pittsburghu Penguins na kontě pouhých osmnáct bodů, v průměru méně než jeden na zápas. Na takový počet nejsou zvyklí. V podobné situaci už byli před osmi lety, kdy v sezoně 2010/2011 měli po sedmnácti zápasech stejný počet bodů. Tučňáci tehdy zachránili sezonu alespoň účastí v play off. Letos se jim vyřazovací boje začínají pomalu vzdalovat. Na postupovou osmičku momentálně ztrácejí pět bodů.

Pittsburgh jednoznačně postrádá svého kapitána. Sidney Crosby by měl být podle slov trenéra Johna Sullivana mimo hru přibližně týden. Pokud se ale výsledky Penguins v nejbližší době nezlepší, tak generální manažer Tučňáků Jim Rutheford naznačil, že v kádru proběhnou změny.

Nefunguje chemie

Tým, který byl vybudován pro úspěch, což mj. dokazují dva triumfy ve Stanley Cupu v letech 2016 a 2017, nemůže v sobě letos najít soudružnost a už nyní musí myslet dopředu. V dosavadním průběhu letošní sezony vstřelil Pittsburgh 56 gólů, před osmi lety jich měl na svém kontě o šest méně. Zatímco v roce 2010 ale pouze dva hráči z tehdejší soupisky neměli v tuto chvíli připsaný žádný bod, tak letos jich je už pět.

Srovnání přichází i mezi brankáři. Před osmi lety byl jasnou jedničku Pittsburghu oblíbenec fanoušků Marc-Andre Fleury, kterému se v té době ale příliš nedařilo a s průměrem 3,23 obdržené branky na zápas mu vážně hrozilo, že bude nahrazen Brentem Johnsonem. Současná jednička Matt Murray je na tom ohledně statistik hůře než Fleury v roce 2010. Aktuálně má Murray hrozivá čísla a v průměru dostává 3,9 gólu v utkání a Penguins dostali 39 gólů z celkových 66, když byl on mezi třemi tyčemi. V brankovišti Tučňáci velkou jistotu oproti minulým sezonám nemají.

Dobrou zprávou pro Pittsburgh je, že má stále ještě dostatek času, jak se správně nasměrovat a vyzdvihnout se do horních pater tabulky. Vedení může sice týmu dát impulz několika hráčskými změnami, výkony však nadále zůstávají na hokejistech. Před osmi lety chyběli Penguins Crosby, Malkin nebo Jordan Staal více jak půlku sezony a stejně udělali play off. Od té doby šla však Metropolitní divize hodně nahoru, je nejnabitější ze všech a Tučňáky čeká složitá cesta zpět na vrchol.

Autor: Ondřej JíchaFoto: ČTK/AP , Gene J. Puskar

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ