Celkem osm zápasů sehrají čeští hokejoví reprezentanti v přípravě na domácí mistrovství světa. Ten první už mají za sebou. V Lillehammeru porazili Norsko 4:0. Výsledek sice trenéry potěšil, ve výkonu přesto viděli nedostatky.
Češi nastoupili proti Norsku po téměř dvouměsíční pauze od posledního zápasu, navíc po náročné sezóně. Utkání přesto zvládli dobře. Menší problémy na jeho začátku pomohl překonat Svačinův úvodní gól ze 17. minuty.
"Tím jsme se uklidnili, kontrolovali hru a dovedli zápas do zdárného konce. Chtěli jsme se tlačit do branky, protože proti papírově slabším soupeřům je vždy dobře, když se dá první gól. Plnili jsme úkoly a stříleli jsme. Hlavní bylo, abychom nekazili přihrávky a vyhověli si," prohlásil po utkání obránce Jan Kolář a přiznal, že start do zápasu nebyl jednoduchý.
Co čeká národní tým |
4. dubna: Přípravný zápas s Norskem(Norsko) 9. a 10. dubna: Dva přípravné zápasy se Slovenskem (Jihlava) 1. května: Úvodní zápas MS proti Švédsku (Praha) |
Český tým se však do hry rychle dostal a poté už roli favorita potvrzoval bez větších problémů. Díky aktivnímu přístupu držel Nory pod tlakem a vytvářel si příležitosti.
Kluci dobře bránili, chválil Weissmann
"Získávali jsme díky tomu hodně puků. Takhle musíme pokračovat i dále," řekl útočník Martin Zaťovič, jenž hrál spolu s Janem Kovářem a Martinem Růžičkou v první lajně a dočkal se i gólu. V závěru utkání zvyšoval na 4:0. "Gól v národním dresu potěší, ale nepřeceňuji to. Hlavně že se vyhrálo a další zápas musíme vyhrát zase," pronesl skromně.
Dobrý výkon předvedli nejen hráči v poli, ale také gólman Jakub Kovář. Připsal si sice jen třináct zákroků, ale do brány nepustil ani jednu z norských střel. Podle slov asistenta trenéra Ondřeje Weissmanna byl i jeho podíl nadmíru důležitý.
"Norové jsou houževnatý soupeř. Pokud by dali gól, tak by byli nepříjemní. I proto jsme rádi, že to bylo s nulou. Až na začátek třetí třetiny, kdy jsme ztratili pár kotoučů, tak kluci dobře bránili," konstatoval.
Recept na přesilovku: střely z voleje
Přípravné zápasy ale mají sloužit i k nalezení slabých míst. Jedno takové má český celek v přesilovkách. Proti Norsku hrál dokonce dvakrát v pěti proti třem, jenže ani jednou gól nedal.
"Přesilovku musíme ještě vylepšit. Střel tam bylo poměrně dost, ale brankář soupeře na ně byl připravený. Měla by tam být rychlejší přihrávka, více střel z voleje. Doufám, že máme ještě dost času, abychom něco nacvičili," dodal Weissmann.
Šanci vylepšit přesilovkou bilanci dostanou čeští hokejisté už v sobotu, kdy proti stejnému soupeři nastoupí znovu.