Jirásek: Sportovcům nezakážeme mluvit kriticky o Číně
12.03.2008 11:30 Aktualizováno 12.03. 12:14
Český olympijský výbor ani v náznacích neuvažuje o případném bojkotu letošních olympijských her v Pekingu kvůli potlačování lidských práv v Číně.
Sportovci se od zástupců tuzemského olympijského výboru dozvědí o nutnosti dodržovat olympijskou chartu, konkrétně její článek 51, v němž se hovoří o tom, že v olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy.
ČTĚTE TAKÉ: Šebrle: K protestu proti Číně bych se nepřipojil
"V žádném případě ale nebudeme instruovat sportovce, jak mají mluvit," řekl předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek. Má obavy, aby hry nezastínily politické aspekty, ale ČOV prý nehodlá zanést sportovcům do smluv zákaz vyjadřování k situaci v komunistické Číně, k čemuž sáhly některé další národní olympijské výbory.
Sami sportovci jsou zatím zdrženliví. Proti hrám v Pekingu se dosud veřejně ostřeji postavila pouze oštěpařka Barbora Špotáková, česká medailová naděje. Nehodlá hry bojkotovat, ale režim v Číně se podle ní neslučuje s ideály olympismu. "Když získali pořadatelství, byla jsem pobouřená," řekla. "Já to nezměním, situaci v Číně už vůbec, takže to tak beru. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat," dodala.
Sportovci v Pekingu |
Sportovci na olympiádě mohou říkat, co chtějí, ale nemohou vystupovat na olympijském sportovišti či v olympijské vesnici s transparenty či se jinak viditelně stavět proti tamnímu režimu.
Sportovcům za osobní slovní názory nehrozí ze strany ČOV ani MOV žádná sankce, ale pokud by například na olympijské půdě rozvinuli transparent s politickým heslem, okamžitě přijdou o akreditaci. Jirásek nicméně upozornil, že článek olympijské charty o politické propagandě se vztahuje rovněž na čínské pořadatele. |
Slovo bojkot se prý v mezinárodním olympijském hnutí podle Jiráska považuje za nemravné. "Pro nás je bojkot naprosto nepřijatelný, mezinárodní hnutí se z let 1980 a 1984 poučilo," připomněl Jirásek olympijské hry v Moskvě a v Los Angeles v období studené války, kam mnoho zemí nejelo. "Pochybuji, že by nějaký národní výbor na toto přistoupil. Možná se najde sportovec, který na olympiádu nepojede, ale my takový náznak mezi českými sportovci absolutně nemáme," ujistil.
České olympijské hnutí se chce soustředit zejména na sportovní stránku her. "Nevím, jestli to je veřejné prohlášení, ale předseda MOV se nechal slyšet, že v žádném případě nelituje, že olympijské hry byly přiděleny Číně," citoval český předseda prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquesa Rogga. Umí si však představit, že některé politické organizace se budou snažit využít sportovce ke své propagandě. "Upozorníme je, že ta situace může nastat," řekl Jirásek.
Aktuálně má v českém týmu místo jisté 50 sportovců |
Kolem 140 českých sportovců by mohlo jet na srpnové olympijské hry do Pekingu. Myslí si to místopředseda Českého olympijského výboru pro sport František Dvořák. Aktuálně je v týmu 50 jistých účastnických míst, z nichž drtivá většina není na konkrétní jméno, ale na stát. Limity splnilo také šest plavců, ti ale ještě musejí potvrdit aktuální formu na červencovém domácím šampionátu.
Konečnou nominaci schválí plénum ČOV 16. července. |
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.