Kandidát na předsedu ČOV Kejval má program "Zlato pro všechny"

Sport
19. 10. 2012 13:43
Jiří Kejval na OH v Londýně.
Jiří Kejval na OH v Londýně.

"Zlato pro všechny" nazval Jiří Kejval, jediný kandidát na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV), svoji vizi sportu do budoucna. Předseda veslařů 1. listopadu na plénu ČOV s největší pravděpodobností vystřídá Milana Jiráska v čele olympijského výboru a nyní představil tým, s kterým by chtěl pracovat na novém směřování českého sportu v následujícím období.

"Dvacet let jsme padali a když všechno dobře půjde, tak dvacet let zase půjdeme nahoru. Změny jsou o generacích, nejsou o týdnech a měsících," řekl Kejval na setkání s novináři, které udělal den poté, co měl společnou schůzku s většinou delegátů pléna ČOV a představil jim svoji vizi českého sportu.

Mimo jiné přítomným oznámil také složení týmu, s kterým by chtěl v ČOV pracovat a požádal delegáty, aby je zvolili. "Je to kontroverzní věc a v žádném případě to nejsou moji kamarádi. Strašně důležitá je jednota sportu," řekl Kejval.

Kejval by si přál za místopředsedu pro sport šéfa ČSTV a předsedu basketbalistů Miroslava Janstu. první muž atletiky Libor Varhaník by měl být místopředsedou pro ekonomiku a marketing, Zdeněk Ertl pro neolympijské sporty a starostka Česká obce sokolská Hana Moučková by měla být místopředsedkyní olympismu.

Výkonný výbor bude pracovat zdarma

"Každý může volit, jak chce, ale všechny jsem požádal, aby zvolil tento tým. Chci, aby všichni ve výkonném výboru ČOV pracovali zdarma a aby byl olympijský výbor orgánem, který bude říkat ano tudy jdeme a tudy ne, aby tam byla diverzita všech prostředí a druhů sportů a každý se cítil rozhodnutím vázán," řekl Kejval.

Kejval je na předsedu ČOV jediným kandidátem, ale o místa čtyř místopředsedů usiluje kandidátů devět. "Reakce byla smíšená, zvlášť od těch, kteří usilují o kandidaturu, ale mnozí to chápali jako logický argument," řekl Kejval a dodal: "Mnou vyřčená jména neznamenají, že budou zvoleni a všechno může být jinak."

Kejval má podporu velkých svazů a počítá s podporou a spoluprací s Miroslavem Peltou za fotbal, hokejovým Tomášem Králem, Zdeněk Haníkem za volejbal, ale i třeba Janem Šťovíčkem jako zástupcem Autoklubu. Menší či zatím neolympjiské sporty například zastupují florbalista Filip Šuman a softbalista Gabriel Waage.

Zapojí se i Hulinský

Do struktury ČOV by se měli zapojit i dva politici - Petr Hulinský (taekwondo) a golfisty nominovaný Pavel Suchánek, předseda sněmovního rozpočtového výboru. "Pro sport bude klíčové mít svoje lidi i v politické sněmovně," řekl Kejval.

Český sport by měl od pléna ČOV začátkem listopadu vystupovat společně pod křídly ČOV a začít si budovat novou pozici ve společnosti. "Klíč k tomu je jednota. Chceme respekt a zázemí a nechceme to zobecňovat jen na to, že chceme jen víc peněz, tak to vůbec nestojí. Sport nesmí být jen pro bohaté," řekl Kejval.

Jednou z hlavních priorit Kejvala je udržení rozpočtu pro sport z minulého roku. Panuje totiž obava, že sport přijde o 800 milionů korun, které letos dostal. "To jsou peníze pro kluky v trenkách, jak se lidově říká, které jdou do základní tělovýchovy. Za ty budeme bojovat do posledního muže," vyhlásil Kejval. Sport se nevzdá ani boje o příjmy z odvodů z loterií a sázek na sport. "Je tady byznys, který parazituje na sportu. Skoro v celé Evropě tyto peníze zpětně chodí do sportu," řekl Kejval.

Sportem k sociální integraci

Sport je fenomén, který se prolíná všech sfér života a Kejval by byl rád, aby byl stejně vnímám. "Výzkum české mládeže od roku 1995 ukázal, že počet obézních dětí se zpětinásobil, a to je katastrofa. Obezita přináší mnoho civilizačních onemocnění, což je věc, která je dramaticky náročná na státní rozpočet a zdravotnictví," ukázal Kejval příklad, že vytvářením sportovního využití se můžou ušetřit miliony.

Sport navíc přispívá k sociální integraci, děti se při něm vybouří a nerabují na ulicích. Stát ale vydává mnohem vyšší části na preventivní opatření. "A pokud chceme změnit korupční prostředí, které nevyřeší zákon. To je primárně o morálce a tady vládne postkomunistická generace, která morálku nemá. Musíme pracovat na mladé generaci a sport je k tomu ideální díky zásadám fair play," řekl Kejval.

Ekonomický dopad sportu je podle Kejvala výrazný. Studie z letošního března uvádí, sportovní trh má obrat 125 miliard korun a sto miliard si platí sportovci. Sport podle analýzy zaměstnává 187 tisíc lidí, což je víc než zemědělství a produkuje 2,7 procenta HDP. Celkový přínos pro státní rozpočet je okolo 53 miliónů korun. Letos sport od státu dostal tři miliardy a příští rok má získat o 800 milionů méně.

"Přijde mi, že je až úplně neuvěřitelné, že činnost, která je tak prospěšná a ekonomicky tolik přináší do státního rozpočtu, je takovým způsobem potíraná a jsou tak nízko dané preference," řekl Kejval. Proto je v plánu nová koncepce sportu i snaha, aby sportovní prostředí mohlo připomínkovat jednotlivé vznikající zákony.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ