Kauza Liberec
Ministr Dobeš: Stát nic platit nebude, jediná cesta je konkurz
04.11.2010 16:00 Rozhovor
Jediná cesta je konkurz, s penězi ze státní kasy definitivně nepočítejte. To je vzkaz ministra školství Josefa Dobeše věřitelům libereckého šampionátu. Ti více než 18 měsíců marně čekají, kdo jim zaplatí 108 milionů korun, které nedostali za služby objednané šéfkou organizačního výboru Kateřinou Neumannovou.
Den před hlasováním o státní pomoci Dobeš v úterý nečekaně stáhnul svůj předchozí vládní návrh, který by v případě odsouhlasení uspokojil věřitele částkou 75 milionů korun. Tu si měl mezi sebe rozdělil jeho resort společně s ministerstvem financí a městem Liberec.
V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ ministr prohlásil, že žádný další návrh na pomoc věřitelům už do vlády nepřijde. Kabinet vzešlý z květnových parlamentních voleb tak dává definitivně od zadluženého monstrpodniku ruce pryč.
Znamená stažení vašeho návrhu definitivní slovo vlády, že se stát necítí být spoluodpovědný za dluhy libereckého šampionátu?
Stažení návrhu znamená, že jsem dospěl k závěru, že není možné jiné vypořádání s věřiteli, než poslat pořadatelské sdružení do konkurzu. Protože ta pyramida, která byla v mém návrhu nastavena, padá s rozhodnutím statutárního města Liberce. Nové politické rozložení sil zde ukazuje, že tudy cesta nevede. V tuto chvíli je jediné a nejrychlejší řešení konkurz. Nechci to zdržovat, protože pro mě jsou klíčoví zejména ti drobní věřitelé, kteří více než rok čekají na své závazky. Dokonce museli zaplatit DPH z něčeho, z čeho stále nedostali zaplaceno. Některé jejich osudy jsou velmi tvrdé. Takže jsem se rozhodl svůj návrh stáhnout a vyzývám věřitele, aby to co nejrychleji poslali do konkurzu.
Neuvažujete, že v souběhu s trestním oznámením se ještě pokusíte najít vládní řešení na zaplacení dluhů?
Ne.
Takže věřitelé mají smůlu?
V tuto chvíli je vyzývám, aby šampionát poslali do konkurzu.
Ale pak už své peníze neuvidí. Organizátoři nemají žádné prostředky ani majetek, kterým by mohl dluhy pokrýt...
To není pravda, že neuvidí. To pak určí obchodní soud, jak se s tím vypořádat, a tam bych nebyl takovým skeptikem. Rozumím, že by bylo jednodušší vložit do toho peníze státní, ale podle signálů z Liberce je to nereálné. Mohl bych za to bojovat ve vládě, ale tím bych jenom prodlužoval agonii věřitelů. Proto je vyzývám, ať co nejdřív rozběhnou soudní řízení, protože to je jediná cesta.
S tou ale věřitelé nejsou vůbec spokojeni.
Věřitelé šli v dobré víře do podniku, který stát dlouhou dobu podporoval. Tři vlády tomu daly velkou ekonomickou podporu. Rozumím jim, že do toho šli a spolehli se na stát. Mě jenom mrzí, že jsme jim nevrátili aspoň to DPH, což bylo v našem programovém prohlášení. Věřím panu ministru financí Kalouskovi, že to technicky nebylo možné, ale chápu, že pro věřitele je to celé obrovská nespravedlnost.
Řekl jste, že chystáte žalobu. Na koho?
Se svými právníky připravuji trestní oznámení, abych si vyčistil svůj dvorek. Teď nemyslím, že ho budu podávat konkrétně na organizační výbor. Zvažuji také podání trestního oznámení na bývalé vedení Technické univerzity v Liberci. Problém je v tom, že už ho policie v tuto chvíli nějak šetří, ale nejsou informace, co šetří. A já cítím, že v celé té situaci ministr školství jako ústavní činitel vyslal signál, že si chce zamést na vlastním hřišti.
Ale problémy věřitelů s univerzitou v Liberci nesouvisí. Peníze jim dluží organizační výbor. Bývalé vedení univerzity policie vyšetřuje pro podezření, že dalo více než dvacetimilionovou zakázku předem vybrané firmě...
...ale mě nemůže nikdo upřít snahu věřitelům pomoci. Byl jsem kritizovaný za to, že chci poslat peníze do černé díry, ale já jsem chtěl poslat peníze konkrétním lidem, kteří na šampionátu téměř ztroskotali.
Po definitivním odmítnutí státní účasti na dluzích přijde žaloba na stát, jak věřitelé dlouho varují. Počítáte s tím?
Ano.
Také tvrdí, že mají v ruce právnickou analýzu, podle které je žaloba na stát opodstatněná a má naději na úspěch...
Oni mohou mít analýzy, já zase svoje. Státní účast na dluzích jsem nenavrhoval proto, že bych se bál nějakých soudních tahanic, ale z toho důvodu, že mně jich bylo normálně lidsky líto. Proto jsem se pro ten návrh rozhodl, i když nebyl jednu chvíli vůbec populární. Nemyslím si, že hrozí takové rozhodnutí soudu, aby stát něco platil. Nebyly tam tyto záruky. Můžeme se bavit maximálně o morálních garancích či o jakési podpoře šampionátu. Pro věřitele je možné jít cestou žaloby na stát, ale podle mě je potřeba jít do konkurzu a chtít peníze v obchodním právu na organizátorech, kteří si u nich zakázky objednávali.
Avizoval jste svá jednání s novou garniturou Liberce, věřitelé u toho chtějí být. Souhlasil byste s touto tripartitou?
Nejdřív se neoficiálně potkám s panem Korytářem (šéf sdružení Změna pro Liberec, které vyhrálo volby do zastupitelstva, pozn. red.). Stále není jasné povolební uspořádání města, ale dovedu si představit, že se dohodnu s novou politickou reprezentací, že k jednáním přizveme věřitele. S takovou řekněme "smutnou tripartitou" nemám problém.
Po vaší červencové schůzce s Kateřinou Neumannovou jste prohlásil, že se nebudete šťourat v minulosti, kdo je za co zodpovědný. A teď chystáte trestní oznámení. Vysvětlíte tento názorový posun?
Jak jsem postupně připravoval materiál o Liberci a dával do vlády, tak jsem si uvědomil, že ministerstvo školství má ve svém poli působnosti něco, co není v pořádku. Rozhodl jsem se, že se pokusím přispět k vyčištění situace tak, že to udělám na mém hřišti. Nekladu si ambici to řešit globálně. Tím, že si chci situaci vyřešit v mém resortu, dávám podnět k tomu, aby tak učinili i ostatní u sebe.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.