Na nedávno skončeném mistrovství světa v biatlonu si nejúspěšnější česká závodnice Gabriela Koukalová přišla na 1,4 milionu korun. I přes šest vyčerpávajících závodů v jedenácti dnech se její finanční odměna stále nemůže měřit s bohatými sporty.
Začalo to druhým úsekem ve smíšené štafetě 9. února a skončilo 19. února čtvrtým místem v závodě s hromadným startem. Gabriela Koukalová prožila snové mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu, ze kterého si kromě kompletní sady medailí přivezla odměnu 1,4 milionu korun.
Za těch šest závodů strávila česká reprezentantka na trati a na střelnici dohromady dvě hodiny a 31 minut. Ale biatlon je pořád "malý" sport a stejně tak finanční ohodnocení závodníku je o dost skromnější než u ostatních sportovních odvětví.
NHL a reprezentace? Jako den a noc
Například hokejista Jakub Voráček si za stejné časové období v zámořské NHL vydělá těžko uvěřitelných 28,2 milionu korun. Voráček totiž v loňském roce podepsal lukrativní smlouvu s Philadelphií, díky níž se dostal mezi deset nejlépe placených hokejistů kanadsko-americké soutěže.
Trochu kontrastně pak z finančního hlediska působí akce české hokejové reprezentace. Na každoročním mistrovství světa si v případě vítězství přijdou hráči na 500 tisíc korun. A to je čeká náročná cesta deseti zápasy. Zároveň to i vysvětluje, proč se kvůli světovému šampionátu nepřerušuje milionářská NHL.
Koukalová ale také patří mezi nejmovitější biatlonisty současnosti. Přesto její výhra může vypadat jako almužna i proti odměně, kterou si z letošního Australian Open odvezla americká tenistka Serena Williamsová.
U ní samozřejmě záleží na délce zápasu, ale i v případě, že se jednalo o třísetový mač, kde se Williamsová hodně nadřela, za podobný čas jako česká biatlonistka si vydělala v přepočtu deset milionů korun.
Tři čtvrtě hodiny za čtyři a půl miliardy
Ještě extrémněji může vypadat situace u golfistů. Světová pětka Jordan Spieth si na začátku února připsal vítězství na turnaji PGA v Pebble Beach. Na to, aby vydělal stejné peníze jako česká reprezentantka, mu stačilo pouhých jedenáct úderů. Na konci turnaje měl Spieth 268 úderů, jeho konečný výdělek byl tak zhruba čtyřiadvacetinásobný.
Jako nesmyslný "úlet" pak může působit astronomická částka, kterou si vydělal jeden z nejbohatších sportovců světa, boxer Floyd Mayweather. Asi není třeba polemizovat nad tím, že box je něco úplně jiného než biatlon, přesto se může zdát, že něco málo přes 4,5 miliardy korun za 48 minut v ringu je trochu přemrštěná suma. Ne nadarmo se Mayweatherovi přezdívá "Money".