Dobrodružná výprava
FOTO: Do Dakaru po třiceti letech. Liazku nic nezaskočilo
02.02.2015 11:00 Původní zpráva
Dokázali to. Jiří Moskal společně s posádkou historické liazky ve složení Vít Ježek a Tomáš Pour si zopakoval na přelomu roku svou třicet let starou cestu do Dakaru. Všichni tak uctili památku těch, kteří se tehdy na nebývalém úspěchu podíleli, ale dneška se již nedožili. Expedice urazila přibližně 15 tisíc kilometrů a zažila spoustu dobrodružství. Podívejte se na fotogalerii z jejich cesty.
Výprava složena z legendárního vozidla, dvou asistenčních vozů a motocyklu se vydala vstříc svému cíli na konci prosince. Start si naplánovala na 27.12. z náměstí Jana Palacha v Praze a o odjezd byl mezi fanoušky velký zájem.
A i v Africe budila velkou pozornost mezi obyvateli. Zvláště pro děti byla velkou atrakcí. "Ať jste kdekoliv, tak máte jistotu, že se tam objeví. A je jedno, že jste třeba sto kilometrů v poušti," podotkl jeden z členů výpravy. "Udělat údržbu auta je pak skoro nemožné," dodal.
A nejenom děti se zajímaly o kabinu monumentálního stroje. I mezi dospělými vzbudila zvědavost. "Veterán" vše zvládl i po třiceti letech bez vážnějších problémů.
Na cestě se posádka potkala i s konvojem závodu Africa ECO Race, který kopíruje trasu původní Rallye Dakar. V plánu byl i společný bivak se závodníkem Tomášem Tomečkem.
Velbloudi kam dohlédnete. Taková scenérie je k vidění pouze v Africe. Je to specifické prostředí a závodění v něm po dlouhá léta dělalo Dakar Dakarem.
Motorizovaný novinář Jaroslav Šíma doprovázel liazku na motocyklu. "Byla to pro mě velká čest," komentoval svou účast. Osobní cíl ale nesplnil. Chtěl s ní dosáhnout na celkových čtvrt milionů kilometrů, ale to se nepovedlo. Chybělo přibližně šest tisíc kilometrů. Nejdříve se "zbláznila" a pak byla součástí nehody, po níž skončil Jiří Moskal v nemocnici. Nakonec ujela jen 3500 km místo plánovaných dvanácti tisíc.
Expedice se snažila, když to šlo, přespávat v kempech. "Nedá se to ale srovnávat s Rallye. Tehdy to byly vysoce organizované bivaky. Ale žádný luxus jako teď si zase nepředstavujte. Dříve se sedlo do písku, nohy do kříže a už se jedlo," popsal Moskal dřívější atmosféru.
Pamětník první cesty Jiří Moskal zažíval při návratu do Senegalu hezké pocity. Sám ale některá místa nepoznával. "Šokem pro mě byla šílená devastace přírody. I když nemám "zelené" myšlení, je to prostě katastrofa," přiznal. "Je to krásná země, která je neskutečně zasviněná igelitkami," dodal manažer týmu Petr Kotek.
Cíl splněn. Kamion značky LIAZ symbolicky projel cílovou bránu Africa ECO Race, která kopíruje dřívější Dakar a na břehu Růžového jezera si připomněla zesnulé členy první výpravy.
Během výpravy se setkali i s problémy s naftou. "Snažili jsme se nabírat naftu na značkových pumpách," svěřil se Moskal se zvolenou strategií. Ale na cestě zpět měla doprovodná vozidla problémy. Alespoň ceny byly pro Evropany příznivé.
V Maroku je překvapil sníh. "Zaskočil nás, protože jsme netušili, že pojedeme přímo přes vrchol. Cesta byla zledovatělá. Navíc jsme museli čekat, až nejdříve vyjedou místní nahoru. A pak jsme teprve mohli jet. Na silnici bychom se všichni nevešli. Pak jsme to pomaličku sjeli dolů," popsal problém navigátor týmu Vít Ježek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.