Na olympiádu nejen ti nejlepší
27.08.2007 12:31 Původní zpráva
Rok před olympiádou svádějí čeští sportovci dramatické bitvy o místa v reprezentaci. Některé hvězdy však budou fanoušci muset oželet nejen kvůli špatné výkonnosti.
Ačkoli do her zbývá ještě necelých padesát týdnů a většina kvalifikací je teprve v počátcích, už je jasné, kde jsou šance Čechů největší. „Atletika, sportovní střelba, vodním slalom a cyklistika. Tam je naše kvalita," vypočítává šéf české výpravy František Dvořák.
Počítá s rekordní účastí až sto padesáti sportovců, přičemž zatím má letenku jistou dvacet až třicet z nich. První tři zmiňovaná odvětví mají zásadní význam, reprezentanti z nich v historii samostatné České republiky přivezli dvě třetiny z celkového počtu sedmadvaceti cenných kovů (viz Nejúspěšnější...), veslování je naopak sportem, který medailově zažívá největší rozmach.
„Zacinkat" to může samozřejmě i jinde. Kromě tradičních opor Šebrleho, Hilgertové či střelců by se mezi nejlepší mohli Češi výrazněji prosadit i v tenise, zápase či cyklistice. Výsledky v posledních letech jim dávají šance. „Především v cyklistice jsou šance velké, úspěchy přicházejí na silnici, dráze, horských kolech i novém sportu BMX," říká Jan Hrdina, sportovní ředitel Českého olympijského výboru (ČOV).
Naopak výrazně v útlumu jsou kolektivní sporty, které na medaili čekají již dvacet sedm let. Ve zpolitizované Moskvě 1980 získali dvě poslední medaile fotbalisté (zlato) a překvapivě pozemní hokejistky (stříbro). Změna této statistiky bude těžko proveditelná i v Pekingu. „Opět to vypadá, že se zúčastní pouze ženské basketbalové družstvo," říká Dvořák. „Tady máme velké rezervy."
Být nejlepší nestačí
O tom, že na olympijských hrách nemusejí vždy startovat ti nejlepší, svědčí situace v ženské cyklistické časovce. Na startu mistrovství republiky stály tři velké naděje, které se měly poprat o dvě postupová místa na světový šampionát, jenž je jedinou šancí pro účast na olympijských hrách. Z trojice Lada Kozlíková (5. na athénských OH), Tereza Huříková (juniorská mistryně světa 2004) a Martina Sáblíková (rychlobruslařská šampionka, která v červenci vybojovala v časovce bronz na kontinentálním šampionátu do 23 let) však na zářijové MS odjede pouze jedna.
Původní závod v Domašově, který vyhrála Kozlíková, byl kvůli hustému automobilovému provozu zrušen. Náhradní úsporné klání Kozlíková promarodila a o možnost bojovat o olympiádu přišla. Nepostoupila ani Sáblíková, která musela měnit kolo a na zkrácené trati (pouhých 18 kilometrů) již nemohla ztrátu dojet. „Ladě spadl celý olympijský cyklus," smutnil trenér Břetislav Usnul. Jeho svěřenka teď může bojovat pouze o účast na olympijské dráze. Pro Sáblíkovou pokus o letní olympiádu končí úplně.
Obdobný zásah, tentokráte ze strany Mezinárodního olympijského výboru, možná připraví o účast dvojnásobného olympijského šampiona Martina Doktora. Deváté místo z MS na kvalifikaci nestačí, deblkánoe Doktor-Heller tak bude muset získat místo v přetěžké dodatečné kvalifikaci, ze které postoupí pouze dvě lodě. Na olympiádě přitom bude startovat i několik slabších posádek. „Systém je nastavený tak, aby startovali zástupci z celého světa," říká sekretář sekce rychlostní kanoistiky Petr Mokrý. „Přitom Evropa je v kanoistice naprosto dominantní."
Chcete na OH? Zadlužte se!
Pro odvětví jako badminton či šerm je již sama účast obrovským úspěchem, který s sebou nese šanci na světlejší zítřky pro další olympijské cykly. „Ročně rozdělujeme desítky milionů korun (...) Rozhodujícím prvkem jsou právě úspěchy na OH a MS," říká ekonom Českého olympijského výboru Jiří Kýnos. Pokud se naopak daný sport dvakrát na největší sportovní akci neobjeví, změní se podmínky na přípravu radikálně. „Tento sport je pak podporován pouze takovým udržovacím příspěvkem ve výši padesáti až sta tisíc korun ročně," říká Hrdina. „U úspěšných sportů přitom dělají příspěvky i několik milionů korun." (viz Kolik...)
Národní svazy proto udělají pro účast cokoli. Finanční prostředky však často chybějí. „Náklady na reprezentanty, kteří mají alespoň teoretickou šanci na Peking, tvoří kolem šedesáti procent rozpočtu svazu," říká šéf českého šermu František Janda. „A to mohou Světové poháry objíždět všichni, ale musíme pečlivě vybírat." Ještě hůře je na tom pozemní hokej. Zde by mohlo kromě mužů za jistých okolností odjet na olympijskou kvalifikaci i družstvo žen, nedostatek peněz to však asi neumožní. „Pokud by šance na kvalifikační turnaj přišla, svolám valnou hromadu svazu, nevezmu si sám na triko, že tímto krokem zadlužím svaz na tři nebo čtyři roky dopředu," říká sekretář pozemního hokeje Ivan Maršálek.
Občas se přitom riziko vyplatí. „V minulosti něco podobného udělal Český svaz veslařů, vyčerpal maximálně dotace, možná se i zadlužil. Ale dnes z toho výrazně těží," říká Hrdina.
Ještě větší šancí na ekonomický úspěch jsou hry přímo pro sportovce. Šanci na lukrativní sponzorské smlouvy získávají i závodníci z méně populárních sportů. Nejzářnějším příkladem je rychlobruslařka Sáblíková, která se během jednoho roku stala z neznámé dívky českou sportovní celebritou. „Takové zviditelnění rozhodně pomůže, ale o tom, jaký bude mít sportovec marketingový úspěch, rozhoduje mnoho dalších proměnných, jako je popularita sportu, vzhled sportovce, jak je vnímán společností a podobně," říká Tomáš Hůlovec z agentury Sport Invest. „U Martiny měl zásadní význam i velký lidský příběh - holka z českých rybníků bez patřičné dráhy poráží světové hvězdy. Podobná událost se dá jen těžko očekávat."
KTERÉ ČESKÉ HVĚZDY SE NA OH V PEKINGU (ASI) NEOBJEVÍ Rudolf Kraj: Český „Rocky Balboa" zaujal stříbrnou medailí na OH v Sydney 2000, během olympijského cyklu však odešel k profesionálům, čímž ztratil možnost účasti. Lenka Šmídová: První česká medailistka v jachtingu se pokoušela o účast v nové lodní třídě 470. Kvalifikace se však nedařila, a proto s kolegyní Fenclovou ukončila spolupráci. Šance, že by se přesto v Pekingu objevila, jsou minimální. Martina Sáblíková: Hvězda světového rychlobruslení toužila po účasti v cyklistice. Přestože získala bronz na ME do 23 let v časovce, tak v národním šampionátu skončila také třetí, čímž ztratila právo účasti na MS, které je jedinou šancí pro start na olympiádě. V horských kolech i na dráze je podle odborníků bez šancí. fotbalisté Fenin a spol.: Čeští mladíci letos zaujali stříbrem na MS do 20 let. Olympijské hry (startují týmy do 23 let) jsou jim ale zapovězené. Česká „jedenadvacítka" totiž potřebné umístění do pátého místa na kontinentálním šampionátu nevybojovala. Tomáš Dvořák: Trojnásobný mistr světa a bývalý světový rekordman v desetiboji postupně ukončuje kariéru a více se již věnuje trénování nových nadějí. O limit se příští rok možná ani nepokusí. Martin Doktor: Dvojnásobný zlatý medailista z Atlanty 1996 letos v deblkánoi s Hellerem na světovém šampionátu propadl. Šanci na reparát budou mít ještě v květnu v Miláně v evropské kvalifikaci. Postupovat však budou pouze dvě lodě. Kůň K-Boy: První domácí kůň v samostatné české historii, který si vybojoval právo účasti na olympijských hrách (v Athénách), se zranil a odešel do chovu. Jeho jezdec Hatla se pokusí o další účast s novým koněm. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.