Konec roku přináší tradiční ohlédnutí za uplynulým cyklem. České hvězdy v tomto roce zářily na sportovním nebi velmi jasně. Nejzářivější úspěchy zaznamenaly na olympijských hrách v Londýně, na tenisových kurtech a individuálně v kolektivních sportech.
Tady je výběr těch nejzářivějších hvězd českého sportovního nebe podle on-line deníku TÝDEN.CZ:
Jaroslav Kulhavý (horská kola)
Jeden závod rozhodl o úspěšnosti jeho sezony. Ve fantastickém a klíčovém závodě dokázal Kulhavý vyhrát zlatou olympijskou medaili, krom toho stihl získat potřetí za sebou ocenění pro nejlepšího českého cyklistu, stal se čestným občanem města Ústí nad Labem a nechal si plasticky vyspravit nos. Po dlouhém rozhodování odmítl přesun mezi silniční cyklistiku. Jeho nynější cíl je obhájit zlatou medaili v závodě pod pěti kruhy v Riu de Janeiru.Barbora Špotáková (atletika)
Došla si suverénním způsobem pro zlato z olympijských her, všechny její měřené hody by jí stačily na prvenství. Svou dominanci v hodu oštěpem podtrhla ovládnutím celkového pořadí diamantové ligy, která je výkladní skříní světové atletiky. V listopadu ohlásila přerušení kariéry kvůli těhotenství, první potomek by se jí měl narodit začátkem léta.
Radek Štěpánek (tenis)
Po Davis Cupu, který po 32 letech vrátil do Česka, se stal národním hrdinou. Poslední bod získal ve finále proti Španělsku nad Almagrem po tuhé bitvě na hranici sil. Jako za příklad bojovnosti ho uváděl svým svěřencům i trenér Realu Madrid José Mourinho. Další velké úspěchy zaznamenal ve čtyřhře s Indem Leandream Paesem - společně zvítězili na turnajích Masters v Šanghaji a Miami nebo na Australian Open.
David Svoboda (moderní pětiboj)
Splnil si olympijský sen, jeho zlatý úspěch patřil do kategorie nečekaných. První místo navíc podtrhl ziskem nového olympijského rekordu, a napravil tak čtyři roky staré selhání v Pekingu, kde v olympijském závodě nedokázal zkrotit čínského koně, kterého si vylosoval.
Petr Čech (fotbal)
Výrazná postava národního týmu a Chelsea. V roce 2012 dosáhl na to, o čem jiný Čech Pavel Nedvěd jen snil. Se svým klubem dokráčel pro trofej nejlepšího evropského celku. K vítězství v Lize mistrů pomohl i v samotném finále, kde se stal penaltovým králem. Jako kapitán českého týmu na evropském šampionátu vyhrál skupinu a mezi nejlepšími osmi nestačil jen na hlavičku Ronalda, která znamenala vyřazení od Portugalska.
Jaromír Jágr (hokej)
Hrající legenda se vrátila do českých hal. Své umění předtím ukazovala ve Philadelphii, kde byla podle trenéra vzorem pro ostatní. Doma vyvolal Jágr doslova hysterii. Jeho jméno plnilo stadion za stadionem, Kladno si muselo pronajmout pražskou O2 arenu, kterou třikrát vyprodalo. Drží se na čele extraligové produktivity s kladenským parťákem Tomášem Plekancem. Veřejnost baví svými výroky na sociálních sítích a užívá si nebývalého zájmu. Jeho "rodina" má na facebooku má 140 tisíc členů.
Petra Kvitová (tenis)
Přestože nedosáhla velkého individuálního vítězství jako loni, její bilance ji drží v první světové desítce. Svými výsledky výrazně pomohla českým tenistkám k obhajobě ve Fed Cupu, k tomu přidala dvě grandslamové účasti v semifinále a jednu čtvrtfinálovou účast.
Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková (tenis)
Jednomu z nejlepších ženských deblových párů často chyběl jen malý krůček k výstupu na vrchol. Přesto je jejich bilance úctyhodná: dvě grandslamová finále podtržená olympijským stříbrem. Nebýt amerických sester Williamsových, mohlo se duo H+H smát ještě víc. Na wimbledonské půdě na ně ve finále nestačily ani v jednom ze dvou případů.
Ondřej Synek (veslování)
Splnil svou sportovní misi. Po čtyřech letech obhájil olympijský stříbrný kov z Pekingu, a potvrdil tak svou přední pozici ve veslařském světě. Stín na něho v očích fanoušků naopak vrhl jeho odchod od manželky krátce poté, co se jim narodil syn Matyáš. O sportovní motivaci do dalších závodů má Synek ale postaráno. Příští olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru chce konečně vyhrát.
Zuzana Hejnová (atletika)
Mistrovství Evropy pro ni v červnu skončilo velkým zklamáním. V závěrečné rovince ji předběhla Ukrajinka Anna Jaruščuková, a tím ji připravila o medaili. Právě tento dílčí neúspěch měl velký podíl na zisku bronzu v Londýně. "Kdyby mě v Helsinkách nepředběhla, olympijskou medaili nemám," říkala těsně po doběhu nejdůležitějšího závodu své kariéry Hejnová. Po sezoně ohlásila odchod od známé tréninkové skupiny "Rychlý holky" a přešla za novým trenérem Daliborem Kupkou.