Největším překvapením v historii přidělování pořadatelství olympijských her je podle odborníků i členů Mezinárodního olympijského výboru (MOV) vyřazení favorizovaného Chicaga již v prvním kole volby pro rok 2016. Nic americkému městu nebyla platná ani osobní přítomnost prezidenta Baracka Obamy i dvoudenní lobbing jeho ženy Michelle.
ČTĚTE TAKÉ: Olympijské hry bude v roce 2016 hostit brazilské Rio
"Jsem šokován," prohlásil dlouholetý člen MOV z Austrálie Kevan Gosper. A hned našel důvod. Podle jeho názoru se totiž spojili asijští členové MOV a volili všichni pro Tokio, které se jako outsider nečekaně dostalo do druhého kola. "Nedává to vůbec žádný smysl, podle mého názoru to jen byla stupidní volba východního bloku," nebral si servítky Gosper.
Podle jeho názoru by to mohlo mít rovněž i zásadní vliv na vztahy mezi MOV a Americkým olympijským výborem. "Jestliže tady byl osobně prezident USA se svou ženou, vyřazení Chicaga hned v prvním kole je strašné a absolutně nevhodné," prohlásil.
Okamžitě po vyhlášení výsledků voleb se vyrojily další spekulace, proč kandidatura Chicaga selhala. Některé hlasy hovoří o tom, že přítomnost Obamy naopak uškodila, neboť trvala jen několik hodin a americký prezident dokonce nečekal ani na vyhlášení výsledků.
"Vypadalo to, že to bere jako byznys. Nebylo v tom srdce," uvedl bývalý člen MOV Kai Holm. "Možná to na některé členy zapůsobilo tak, že nemá respekt k olympijskému hnutí," přemítal.
To si ale nemyslel Gosper. "Byli přijati velmi vřele, takže mě to velmi šokuje. Neslyšel jsem jedinou negativní reakci na jeho zdejší účast," prohlásil Gosper.
Souhlasil s ním i předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, který byl v Kodani osobně přítomen. "Obama tomu neuškodil, přijel, i když se to v USA setkalo s kritikou," řekl. "I když možná mohlo jeho vystoupení vyznít tak, že já jsem americký prezident a koukejte mi vyhovět," řekl.

Na výpadku Chicaga se mohla navíc podepsat i skutečnost, že poslední dvě olympiády konané v USA neproběhly bez potíží. Zimní hry v roce 2002 v Salt Lake City provázel rozsáhlý korupční skandál a logistické problémy, olympiádu v Atlantě v roce 1996 narušil zase bombový útok.
Samotní organizátoři chicagské kandidatury byli šokováni. "Dnes jsme prostě neměli den stvořený pro vítězství," prohlásil mírně Pat Ryan, šéf chicagské kandidatury, ale na jeho výrazu tváři se zračilo naprosté zklamání. "Někdy se to stává. Jednou vyhrajete a jednou prohrajete," řekl diplomaticky.
Foto: Reuters