Žádné velké překvapení se nekoná, atlety světa roku 2007 se stali favorité na tuto trofej - americký sprinter Tyson Gay a etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová.
Prestižní trofej spojenou s finanční odměnou 100 tisíc dolarů si Gay vysloužil za zisk tří zlatých medailí na mistrovství světa v Ósace, Defarová v Japonsku vyhrála závod na 5000 metrů a v sezoně na této trati ještě překonala světový rekord. Nejlepší atleti byli oceněni na nedělním galavečeru IAAF v Monte Carlu.
Pětadvacetiletý Gay dostal přednost před dvěma světovými rekordmany - čínským překážkářem Liou Siangem a fenomenálním vytrvalcem Hailem Gebrselassiem, který je od konce září držitelem historicky nejlepšího času na maratonské trati. S Defarovou, jež v uplynulé sezoně neprohrála ani jeden závod v hale či pod otevřeným nebem, byly v užší nominaci sedmibojařka Carolina Klüftová ze Švédska a chorvatská výškařka Blanka Vlašičová.
"Tuto cenu věnuji všem ženám v Etiopii. Mají těžký osud, musejí překonat mnohá utrpení v každodenním těžkém životě," uvedla v připraveném projevu Defarová, jež v pondělí oslavila čtyřiadvacáté narozeniny. V Monaku převzala ocenění jako první Etiopanka v historii ankety, ale hlasování už v minulosti vyhráli i její krajané Gebrselassie a dvakrát Kenenisa Bekele. Gay je prvním vítězným Američanem od roku 1999, kdy cenu získal slavný Michael Johnson.
Mezi finalisty se nedostal obhájce trofeje a nejrychlejší muž planety Asafa Powell, který se musel na mistrovství světa spokojit jen s bronzovou medailí. Zhruba o dva týdny později si částečně spravil v Rieti reputaci razantním vylepšením vlastního světového rekordu na 9,74 sekundy a podobnou náplastí pro něj dnes byla cena za nejlepší výkon roku.
Gay na velkého jamajského soupeře při děkování nezapomněl. "Také by si to zasloužil, jeho světový rekord ho k tomu opravňuje. Už se těším na náš souboj v příštím roce," uvedl Gay, jenž v sezoně vyhrál 11 z 12 finálových závodů na 100 a 200 metrů a v Ósace k tomu ještě přidal titul ve sprinterské štafetě.
Mezi ženami zaujal odborníky nejvíce skok Vlašičové přes 207 centimetrů. V širší nominaci na výkon roku byl i mistr světa v desetiboji Roman Šebrle, mezi trojici kandidátů na prvenství se však neprosadil. Přesto přijal pozvání k osobní účasti na galavečeru, kterého se naopak s předstihem vzdala další pozvaná česká mistryně světa oštěpařka Barbora Špotáková.
Ocenění pro nejlepší světové atlety se uděluje od roku 1988 a jeho prvními držiteli byli američtí sprinteři Carl Lewis a Florence Griffithová-Joynerová. V roce 2000 získal trofej oštěpař Jan Železný jako dosud jediný český laureát, loňské prvenství obhajovala vedle Powella ještě americká čtvrtkařka Sanya Richardsová.
Foto: AP