Atletka je "biologicky muž", hájí se mezinárodní federace

14. 2. 2019 10:22
Případ Caster Semenyaové hýbe atletickým světem dlouhodobě.
Případ Caster Semenyaové hýbe atletickým světem dlouhodobě.

Britský deník The Times uvedl, že světová atletická federace IAAF postaví svou obhajobu v kauze Semenyaová na tvrzení, že dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů je "biologicky muž". Vedení světové atletiky tuto interpretaci svého postoje vůči atletkám s odlišným sexuálním vývojem odmítá. Sportovní arbitráž CAS bude stížnost Caster Semenyaové a dalších atletek s přirozeně zvýšenou hladinou mužských hormonů projednávat příští týden.

Jihoafrická hvězda a další atletky v podobné situaci protestují proti novému pravidlu IAAF, podle něhož by bez hormonální léčby nesměly závodit na tratích od 400 metrů po jednu míli. Pravidlo mělo být původně zavedeno loni v listopadu, ale IAAF jeho platnost odložila na 26. března 2019, pokud do té doby rozhodne CAS.

Zavedení kontroverzního pravidla IAAF opírá o odbornou studii, podle níž mají atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu výhodu ve srovnání s běžnou ženskou populací. Britské Timesy tvrdí, že se dostaly k informacím o taktice obhajoby IAAF u sportovní arbitráže. "Právníci IAAF budou argumentovat, že osmadvacetiletá Jihoafričanka a další atletky s odlišným sexuálním vývojem (DSD) by měly být klasifikovány biologicky jako muži, ale umožní jim prezentovat se jako ženy a závodit v ženské kategorii, pokud podobně jako transgender sportovkyně budou užívat látky na snížení testosteronu," napsal britský list.

IAAF se proti takovému tvrzení ohradila. "IAAF neklasifikuje žádnou atletku s DSD jako muže, ale naopak akceptujeme jejich oficiální pohlaví bez jakýchkoliv pochybností a dovolujeme jim závodit v ženské kategorii," uvedla světová federace v tiskové zprávě.

Upozornila ale zároveň, že ženy s odlišným sexuálním vývojem mají s muži mnoho společného. "Mají varlata a mužské hodnoty testosteronu, stejný vývoj kostry, stejný nárůst svalové hmoty a sílu jako muži po pubertě. A právě tohle dává mužům výhodu nad ženami. V zájmu zachování férovosti ženských soutěží je nezbytné požádat atletky s DSD, aby před mezinárodními závody snižovaly úroveň testosteronu na ženskou hladinu," doplnila.

Olympijská šampionka z let 2012 a 2016 a trojnásobná mistryně světa na 800 metrů Semenyaová je nejznámější atletkou, na kterou nové pravidlo dopadá. Postavila se za ni i Jihoafrická atletická federace.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sznapka Petr

Další čtení

Hoří les (ilustrační foto)

Lesní požáry jsou tady. Hasiči právě jeden dohasili v Českém Švýcarsku 

Domácí
1. 7. 2025

Česko má nově jednotnou definici domácího násilí, pomůže chránit oběti

Domácí
1. 7. 2025

Policii už nevolejte. Nutné je to nově až od nehod nad 200 tisíc

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ