Češi se udrželi v elitní skupině, triumfy pomohli Holuša a Špotáková

25. 6. 2017 17:55
Atletka Barbora Špotáková ovládla svůj závod a významně přispěla k udržení mezi elitou.
Atletka Barbora Špotáková ovládla svůj závod a významně přispěla k udržení mezi elitou.

Čeští atleti se poprvé od zavedení nového formátu soutěže v roce 2009 udrželi v superlize mistrovství Evropy družstev. Ve francouzském Lille skončili osmí. Dnešními výhrami přispěli Jakub Holuša v běhu na 3000 metrů a oštěpařka Barbora Špotáková. Vyhráli Němci před Polskem a Francií. Do první ligy vedle suspendovaných Rusů, kteří v Lille nezávodili, sestoupili Bělorusové a Nizozemci. Za českým týmem skončili ještě Řekové.

Suverénně si na trojce vedl mílař Jakub Holuša. Vzhledem k silnému větru správně předpokládal, že žádný ze soupeřů nebude chtít táhnout tempo. "Já jsem nikam nespěchal, jenom jsem šetřil sílu podél mantinelu, pohodička, tréninkové tempo. Jenom jsem si celý závod připravoval v hlavě plán útoku," uvedl na Facebooku Českého atletického svazu.

Vzhledem k větru do zad na protilehlé rovince se rozhodl pro rychlou třístovku. "To jsem udělal a bylo to natolik razantní, že jsem ani nepotřeboval na poslední stovce tolik tlačit," pochvaloval si.

Čtvrté vítězství českého týmu přidala Špotáková. V závěrečném, čtvrtém pokusu se poprvé v sezoně dostala za 65 metrů a díky hodu 65,14 předstihla Bělorusku Taťjanu Chaladovičovou (64,60).

Děleným třetím místem českému týmu pomohla výškařka Michaela Hrubá. Osobní a zároveň juniorský český rekord vylepšila o jeden centimetr na 194 centimetrů a stejně jako v sobotu překážkářka Denisa Rosolová splnila limit pro účast na mistrovství světa.

Výkon ji příjemně překvapil, chtěla skočit alespoň 190 centimetrů. "Přišla jsem na to, jak se správně odrazit a vyběhnout oblouk. To bylo myslím to klíčové," řekla.

Čtvrtkař Pavel Maslák skončil na dvoustovce čtvrtý. Za svým českým rekordem z republikového šampionátu časem 20,66 zaostal o dvě desetiny sekundy. "Chtěl jsem být určitě lépe než čtvrtý. S umístěním nejsem spokojený, ale čas na tyhle podmínky docela dobrý," řekl.

Čtvrtou příčku obsadil také tyčkař Jan Kudlička. Musel opravovat už na základní výšce 530 centimetrů. Další dva z maximálně čtyř povolených nezdarů vyčerpal na 555 centimetrech, kde se zachraňoval až třetím pokusem. První nezdar na 565 centimetrech tak pro něj znamenal konec v soutěži. Vedle světového rekordmana Renauda Lavillenieho (580) ho díky lepšímu zápisu porazili ještě Španěl Igor Bychkov a Němec Hendrik Gruber.

Rusy, Bělorusy a Nizozemce v superlize v roce 2019 nahradí Švédové, Finové a Švýcaři. Finskému týmu k druhému místu v první lize pomohl také oštěpař Tero Pitkämäki, který výkonem 88,27 překonal sobotní rekord soutěže českého reprezentanta Jakuba Vadlejcha a zařadil se na čtvrté místo letošních tabulek.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ