Čtyři paralympionici byli na 1500 metrů lepší než olympijský vítěz

13. 9. 2016 10:25
Strhující závěr paralympijského běhu na 1500 metrů ovládl Alžířan Baka.
Strhující závěr paralympijského běhu na 1500 metrů ovládl Alžířan Baka.

Handicapovaní sportovci nezávodí se zdravými atlety, aby vůči nim nebyli v nevýhodě. Ale na letošních paralympijských hrách v Riu by to bylo spíše naopak. Alespoň v atletickém závodě na 1500 metrů. Dokonce čtyři běžci se zrakovým postižením byli totiž rychlejší než olympijský vítěz Američan Matthew Centrowitz.

Alžířan Fouad Baka doběhl ve strhujícím závěru paralympijského závodu, který musel rozhodnout až fotofiniš, v čase 3:49,59. Před necelým měsícem by mu to mezi zdravými sportovci stačilo na zlatou olympijskou medaili. V pondělním závodě se ale musel spokojit až se čtvrtým místem.

Před ním dokončili patnáctistovku lépe než olympionici další tři běžci se zdravotním postižením. Vítězem "historického" závodu se stal Bakův bratr Abdellatif, který doběhl o neskutečných 12 vteřin rychleji než nejlepší běžec z olympiády Centrowitz.

"Nebylo vůbec jednoduché zlatou medaili vybojovat. Pracoval jsem na sobě dva roky prakticky bez přestávky a bylo to pro mě opravdu hodně složité," radoval se šťastný vítěz. A chybělo málo a mohl se svým bratrem slavit i na stupních vítězů.

Je pravda, že finále olympijského běhu bylo hodně ovlivněné taktikou. Vítězný Američan zaostal za světovým rekordem Hichama El Guerrouje o 24 vteřin. Kategorie T13, ve které oba bratři závodí, značí stupeň zrakového postižení. Bakův výkon je pochopitelně paralympijským rekordem.

Podívejte se na světový rekord Abdellatifa Baky:


Autor: - szb - Foto: ČTK

Další čtení

Belgie zakoupí polské protiletadlové střely Piorun, uvedl polský ministr

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Trump podepsal exekutivní příkaz, který má dramaticky snížit ceny léků

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Firma EDF ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ