Nejrychlejším mužem planety je Američan Gay
26.08.2007 15:25 Aktualizováno 26.08. 17:59
Americký sprinter Tyson Gay ovládl královský sprint na mistrovství světa v Ósace. V přímem souboji se světovým rekordmanem Asafou Powellem z Jamajky zvítězil v čase 9,85 sekundy. Na nejlepší výkon historie mu chybělo pouhých 8 setin sekundy. Na jamajského fenoména nezbylo ani stříbro, to vybojoval Atkins z Baham.
Dlouho očekávaný souboj o nejrychlejšího muže planety mezi držitelem nejrychlejšího letošního času Tysonem Gayem a světovým rekordmanem Asafou Powellem z Jamajky vyhrál reprezentant Spojených států. Čtyřiadvacetiletý atlet prolétl trať v jednom z nejlepších časů světové historie 9,85 sekundy. Od Powellova historického maxima jej možná i kvůli drobnému protivětru dělilo 8 setin sekundy.
VÍCE O 2. DNI MS V ÓSACE: Rekord Klüftové a první české finále
Na jamajského šampiona nakonec nezbylo ani stříbro. Skvělým závěrem se totiž na druhé místo protlačil v národním rekordu 9,91 sekundy Derrick Atkins z Baham. Powell byl s výkonem 9,96 třetí.
Majitel historicky nejlepšího času tak nadále zůstává bez zlaté medaile z nejvýznamnějších soutěží. Ve finále athénské olympiády před třemi lety doběhl pátý, na MS v Helsinkách před dvěma roky chyběl kvůli zranění."Vždycky jsem věděl, že ho (Powella) mohu porazit. Asafa ještě nikdy nebyl v nejlepší formě, když o něco šlo," řekl sebevědomě Gay v prvních reakcích na triumf, při kterém poprvé v životě nechal Powella za sebou. Pět předchozích soubojů vyznělo pro Powella, všechny ale v minulém roce. V Ósace tak Gay překonal možná největší překážku při naplňování mise v podobě zisku tří titulů, protože je i velkým favoritem dvoustovky a trumfem pro sprinterskou štafetu.
K TÉMATU: Gay si dělá zálusk i na světový rekord
Pětadvacetiletý Gay se stal nástupcem krajana Justina Gatlina, který před dvěma lety v Helsinkách profitoval z Powellovy absence, ale kariéru světového šampiona později zničil dopingový případ. Zlato v královské disciplíně patří Spojeným státům už poosmé z jedenácti finále, třikrát byli šampiony Carl Lewis a Maurice Greene.
Kdo je Tyson Gay: Datum a místo narození: 9. srpna 1982, Lexington Výška a váha: 180 cm, 75 kg Úspěchy: MS 2007 (Ósaka) - zlato (100 m); dvojnásobný vítěz Světového atletického finále 2005 a 2006 (200 m); MS 2005 (Helsinky) - 4. místo (200 m) Ostatní: osobní rekord na 100 m 9,84 (Curych 2006), držitel druhého nejrychlejšího času historie na 200 m (19,62, Indianapolis 2007); jeho cílem je překonat Powellův světový rekord na stovce, v minulosti už běžel rychleji, avšak s nedovolenou podporou větru (9,76); v přípravě se musel obejít bez svého trenéra Lance Braumana zatčeného za krádeže a finanční podvody |
"Jak jsem odstartoval, udělal jsem velkou chybu. Klopýtl jsem a už jsem nedokázal najít rytmus. Zpanikařil jsem a cítil, jak se (Gay) blíží," litoval Powell. "Ale i bronz mě těší," dodal Jamajčan, ačkoliv výraz v tváři vyjadřoval něco jiného.
Gay přiznal, že se nesmírně soustředil právě na start, který označil za nejtěžší část závodu. "Myslel jsem jen to, jak vylétnout z bloků minimálně stejně jako Asafa. Bylo těžké zůstat soustředěný a nepropadnout tomu, že je to souboj Asafy proti Tysonovi. Čekal jsem na tenhle moment strašně dlouho," řekl. První okamžiky závodu označil za výtečné, třebaže za Powellem zaostal. "Start jsem měl excelentní a do sedmdesáti metrů jsem si dával dobré šance. Deset metrů před cílem už jsem věděl, že vyhraju."
Velký podíl na životním triumfu přisoudil své matce. Ve vypjatých hodinách před finálovým závodem se jí svěřil, že jej přepadají černé myšlenky. "A ona mi řekla, ať si koukám věřit," líčil Gay s tím, že si doporučení vzal důkladně k srdci.
Nový šampion odmítl roli favorita pro olympijské hry v příštím roce a na americký způsob nezvykle nepoužíval velká slova. "Asafa je stále světový rekordman a je tu taky Atkins. Dnes jsme získali medaili, akorát že mně se podařilo zvítězit. Peking bude až za rok," řekl Gay a také přiznal, že s poraženým Powellem soucítí. "Nikdo netuší, pod jakým byl Asafa jako světový rekordman tlakem," uvedl.
To Jamajčan potvrdil. "Byl jsem svázaný a panikařil. Během rozběhů jsem se cítil fajn, ale ve finále přišly chyby, které mě stály vítězství," řekl čtyřiadvacetiletý Powell, kterého zřejmě ani příliš netěšilo, že i zbývající medaile z ósackého finále zůstala "v rodině", protože druhý přemožitel Atkins je jeho vzdálený bratranec.
Nejmladší z elitního tria zaznamenal během pár let velký výkonnostní skok, ještě před dvěma roky nepostoupil na MS ani z rozběhů, dnes posunul národní rekord na 9,91. "Jsem strašně šťastný. Pro moji zemi s tři sta tisíci obyvateli je tohle stříbro velkolepé. Jsem rád, že jsem Bahaman," radoval se Atkins.
Kompletní výsledky najdete - zde.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.