VIDEO: Blázni na prknech, jezdí přes 100 kilometrů v hodině

Sport
19. 7. 2011 07:25
Někteří závodníci jezdí rychlostí přes sto kilometrů v hodině.
Někteří závodníci jezdí rychlostí přes sto kilometrů v hodině.

Patří k těm sportovcům, při jejichž sledování vám tuhne krev v žilách. Když sjíždějí několikakilometrové tratě jen na trochu větším skateboardu a řítí se rychlostí více jak 100 kilometrů v hodině, pouze nevěřícně kroutíte hlavou. Tohle je downhill skateboarding.

V tomto týdnu se nejlepší světoví závodníci tohoto bláznivého odvětví skateboardingu sjedou v České republice. Konkrétně v Kozákově nedaleko Turnova na už tradičním podniku Kozákov Challenge 2011.

Na třiapůlkilometrové trati se v rámci úvodního podniku evropské tour a jednoho z devíti závodů IGSA World Cup series představí od středy do soboty také Čechokanaďan Mischo Erban, jezdící v kategorii longboard.

Kategorie down. skateboardingu:

Longboard - jezdec stojí na prodlouženém skateboardu (longboardu)

Buttboard (Classic Luge) - jezdec leží na zádech na skateboradu, který je širší i větší než u longboardu.

Streetluge - nejrychlejší disciplína, skateboard má více kol a jeho výška je jen tři až pět centimetrů nad vozovkou.

Jeden z hlavních favoritů závodu drží světový rekord, v roce 2010 dosáhl stěží pochopitelné rychlosti 130,08 kilometru v hodině.

Podobnému maximu se sice ani jeden ze 170 přihlášených závodníků v Kozákově nepřiblíží, přesto se dají očekávat rychlosti kolem sta kilometrů. Maximem českého závodu je přitom 105 kilometrů v hodině.

"Relativní pocit rychlosti v kombinaci s adrenalinem v krvi je velmi zrádný. Člověku trvá, než pochopí, že to, co se tváří jako padesát kilometrů v hodině, je ve skutečnosti o třicet více a že ostrou zatáčku stejně jako auto nemůže projet stotřicítkou," říká jeden z organizátorů Jan Profous.

Ten propadl kategorii buttboard. Nejhorší zranění, které si vybaví, se stalo na longboardu. Pro závodníka dokonce musel přiletět vrtulník a měl prý opravdu namále. Těžké zranění mu dnes už připomíná jen velká jizva na břiše.

Drobnější zranění jsou prakticky na "turnajovém pořádku". Nejčastěji karamboly odnášejí klíční kosti, ruce, nohy a kotníky. "Tohle prostě nejsou kuličky. Jedna chyba se draze zaplatí a velmi vymstí," připouští Profous.

Co nejvíce eliminovat zranění se organizátoři snaží všemožnými prostředky, především bariérami v nebezpečných zatáčkách, často jsou třeba jen z obyčejných balíků slámy. "Nikdo nechce koukat na ostatní, jak jezdí z invalidního vozíku, ale náhody se prostě stávají."

NA SESTŘIHY Z POSLEDNÍCH ROČNÍKŮ SE PODÍVEJTE ZDE

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ