S daleko většími ambicemi, než je vyrovnání loňského pátého místa, se dnes postaví na start Gira d´Italia nejlepší český cyklista Roman Kreuziger. Druhý nejslavnější etapový závod světa, který je pro něj vrcholem sezony, začne na dánském území v Herningu časovkou jednotlivců. Kreuziger má patřit k okruhu favoritů na celkové vítězství.
Šestadvacetiletý lídr kazašské stáje Astana byl v loňském pořadí šestý, ale po konečné diskvalifikaci vítěze Alberta Contadora se posunul do první pětky. Letos z mnoha míst slyší, že by mohl i vyhrát. Třeba od sportovního ředitele Astany Giuseppe Martinelliho.
"Řekl to on, já takhle konkrétní nebudu. Poslouchá se to hezky, ale kromě formy musí mít člověk i štěstí, aby byl dobrý každý den. I já mám cíle vysoké, ale nechci je ventilovat takhle dopředu," uvedl Kreuziger na svých internetových stránkách.
"Cítím se ale určitě líp než vloni, můžu se navíc opřít i o slušné výsledky. A myslím, že jsem silnější i po psychické stránce," neskrývá sebevědomí český favorit, který si v tréninku na vlastní kůži vyzkoušel extrémní horskou 14. etapu s cílem v Cervinii.
Pořadatelé už nechtějí smrt
"Určitě bylo dobré ty kopce vidět, protože jsem je pořádně neznal. Vypadají nenápadně, ale jsou fakt těžké. Na ostatní etapy už nebyl čas, nahoře byl problém se sněhem a nemělo cenu se tam někde plahočit. Stejně ty kopce znám."
Kreuziger nebude na Giru z Čechů sám. Doprovodí ho také Jan Bárta z týmu NetApp, který získal pro závod divokou kartu. "Je to druhý největší závod na světě. Jsou to zvláštní pocity, ale nebojím se zklamání. V minulém roce jsme měli kvalitní program. Absolvovali jsme třeba Okolo Švýcarska. Náš tým šel výkonnostně nahoru," citovala Bártu ČTK.
Stejně jako dalších 198 jezdců z 22 zemí má před sebou 21. etap a 27. května cíl v Milánu, kde se končí závěrečnou časovkou. Závod nemá jasného favorita, adeptů na vítězství je podle Kreuzigera několik. "Basso, Scarponi, Rodriguez, nepodceňoval bych Fränka Schlecka. Na vítězství nás podle mě může pomýšlet pět," domnívá se.
Pořadatelé dopředu vyřadili startovní číslo 108, které loni vozil Belgičan Wouter Weylandt pouze do třetí etapy, ve které po pádu tragicky zahynul. Giro bylo kritizované za velkou míru nebezpečí, které musejí cyklisté podstupovat.
"Loni jsme chybovali. Snažili jsme etapy udělat co nejatraktivnější, ale vymklo se nám to kontrole," přiznal nový šéf závodu Michele Acquarone, který po loňském martyriu nahradil ve funkci Angela Zomegnana. Bylo to moc i na špičkové jezdce," dodal Acquarone s tím, že letos organizátoři kladli mnohem větší důraz na bez bezpečnost.