Malátná Sáblíková <span>vyplnila předpověď</span> hříšné Němky

Sport
25. 2. 2010 11:00
Martina Sáblíková - královna rychlobruslení.
Martina Sáblíková - královna rychlobruslení.

Martina Sáblíková si vychutnává druhou zlatou medaili.Hned jak si dojela pro druhou zlatou, předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge prohlásil o Martině Sáblíkové: "Je to královna rychlobruslení. Jedinečná královna." Českou hrdinku olympiády to potěšilo. Ale mnohem víc kontakt s Němkou, která místo Němkám fandí Češce.

Řeč je samozřejmě o rychlobruslařské legendě Claudii Pechsteinové, nejúspěšnější Němce v historii zimních olympiád. Ale také dopingové hříšnici, která podváděním svou nesmrtelnost vyměnila za věčné podezření. Už před zlatou trojkou napsala Sáblíkové maminka kontroverzní legendy. "A před pětkou mi poslala mail sama Claudia," říká Sáblíková. "Stálo v něm: Martino, vyhraj to."

 

Dvaadvacetiletou Češku taková slova mimořádně motivovala. Pechsteinová je její nedotknutelný vzor. I když bylo, co bylo.

Počáteční respekt a obdiv mladé Češky ke zkušené Němce vyústil v přátelství. Bez Pechsteinové by to nebyl ten pravý příběh holky z rybníka, co ovládla Vancouver. "Byla mou motivací. Chtěla jsem dokázat to, co ona," říká Sáblíková a myslí samozřejmě jen úspěchy. "Moc dobře věděla, že už trojku jsem jela částečně pro ni."

ČTĚTE TAKÉ: Úžasná Sáblíková! Na pětce vybruslila další zlato
                        Skvělé Sáblíkové vadilo jenom šustění novin
                        Vysmátá Sáblíková: Bronzová medaile? No nechápu

Když v Turíně před čtyřmi lety byla na pětce tehdy osmnáctiletá Sáblíková čtvrtá, Pechsteinová si ji vzala stranou. "Řekla mi, že ve Vancouveru ji porazím. Nebo lépe řečeno - že spolu budeme bojovat o zlatou medaili."

Předsevzetí se splnilo. Tedy až na to, že vinou dopingového skandálu nemohla Pechsteinová sladkou jízdu české suverénky znepříjemnit. "Ale fandila mi alespoň na dálku. Nefandila svým krajankám, ale mně," těší Sáblíkovou. "Bylo to od ní strašně moc pěkný."

Martina Sáblíková s koučem Petrem Novákem při vítězné radosti.Zlatou radost ohrozilo zdraví

I to byl impuls pro neskutečný výkon. Neskutečný nejen vzhledem k zajetému času, ale také kvůli komplikacím před závodem. "Martina pár hodin před startem spala v šatně. Byla úplně vyřízená. Ale i tak jsem jí věřil," říká trenér Novák.

"Strašně mě bolí v krku, hlava. Vůbec jsem nevěděla, jestli to zvládnu," nevěří stále Sáblíková, když se najednou před ní objeví televizní záznam zlaté cílové radosti. "Jůůůů," diví se. "To si ani nepamatuju, že bych se takhle radovala. Vůbec nevím. Ona už Kája Erbanová tady byla nemocná, asi jsem to od ní chytla."

O to víc je její úspěch cenný. "Chvíli jsem myslela, že ani nebudu moci odstartovat," překvapuje hvězda. Jenže Petr Novák zase zaútočil na její psychiku. "Řekl, že na to mám. A že vyhraju. A měl pravdu. Měl prostě zase pravdu."

ČTĚTE TAKÉ: Euforie! Sáblíková nemohla chodit. Ale bude pít

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Fanoušci brněnské Komety - ilustrační foto

Opilý fanoušek Komety napadl trenéra Sparty. Nepřijatelné, říkají Pražáci

Sport
15. 9. 2025

Americký sprinter Knighton dostal čtyřletý trest za doping

Sport
12. 9. 2025
Přípravné fotbalové utkání: Česko - Saúdská Arábie, 1:1

Česko zklamalo! S outsiderem jen remíza a pískot z tribun

Sport
9. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ