Obstát v tvrdém konkurenčním boji, přeplatit ostatní, získat vysílací práva a výhodně prodat reklamu. Pak už jen počítat tučné zisky, oslavovat. Tak vypadá olympiáda očima managementu televizních stanic. S veselím a závratnými výdělky to však letos bude střídmější. Vlivem ekonomické recese mnohé stanice prodělají.
Reklama. Sedm písmen, která rád uslyší každý manažer televizní stanice. Magické slovo. Zaklínadlo. Nutný zdroj televizní pokladnice. Co nejvýhodněji prodat reklamní časy, to je hlavní úkol televizních stanic před olympiádou.
Jenže. Jindy celkem jednoduchá práce představuje letos zapeklitý problém.
ČTĚTE TAKÉ: Hrozby pro Vancouver: doping, terorismus, pandemie
Lavina ekonomické recese drží reklamní možnosti u ledu. Částky, které investují inzerenti do reklamy v rámci olympijského vysílaní, nebudou tak závratné, jak se čekalo. Lépe řečeno - nenaplní náklady. A tak místo počítání očekávaných zisků teď jednotlivé stanice odhadují, kolik na olympiádě prodělají.
NBC: místo zisku cesta do záporu
Jako první vyčíslila předpokládanou ztrátu americká NBC. Ta očekává, že prodělá 200 milionů amerických dolarů (3,7 miliardy korun). „V našich dlouhodobých odhadech jsme nepředpokládali to, co se s ekonomikou stalo v roce 2008," řekl deníku New York Times šéf sportovního oddělení NBC Dick Ebersol.
Jen od americké automobilky General Motors měla NBC za reklamu dostat 100 milionů dolarů. Vinou krize s touto částkou už počítat nemůže.
Podle informací New York Times NBC v roce 2003, kdy přenosová práva kupovala, čekala, že jí olympijská reklama vynese až 900 milionů dolarů.
Velký boj o vysílací práva sváděly v Kanadě CTV a CBC. Vysílat domácí olympiádu byla pro obě stanice nejvyšší možná výzva. CBS, která vysílala hry od roku 1996, nakonec odešla poražena. Slzy smutku jejím zástupcům možná rychle setře fakt, že se tím vyhnula propadu do finanční ztráty. Také vítězná CTV už teď ví, že na olympiádě nevydělá.
Cena práv stále roste
Vysílací práva prodává Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v balíčku, který až na výjimky tvoří letní a zimní hry. Navzdory hospodářské krizi se jejich cena neustále závratně zvyšuje. Za hry ve Vancouveru a Londýně zaplatila Evropská vysílací unie (jejímž členem je také Česká televize) 754,7 milionu dolarů, což je o 41 procent víc než stál balíček olympiád v Turíně a Pekingu. Už teď je jasné, že celkový zisk 3,8 miliardy dolarů za práva pro Vancouver a Londýn bude pro MOV rekordní. Pro porovnání, za přenosy prvních her ve Squaw Valley a v Římě daly televize v roce 1960 něco přes milion dolarů.
Zatímco televizní stanice vypočítávají ztráty a přemýšlejí, čím zalepí finanční trhliny, které jim olympiáda v rozpočtu nadělá, olympijský výbor si mne ruce. Jeho konto zahřívá čerstvých 920 milionů dolarů, které připutovaly za práva na přenosy ze Soči a Rio de Janeiro. A to ještě nedošlo k uzavření smlouvy s americkou stanicí.
Stejně jako každá mince má i olympijský televizní byznys svůj rub a líc.
Foto: ČTK/AP