
Na světě mimo jiných existují dvě pravdy. Jedna je, že když se chcete podívat na neskutečně pěknou ženu, podívejte se do některého z časopisů Larryho Flynta. Ta druhá pak, když chcete vidět pořádné chlapy, zajděte na bobovou dráhu.
Boby jsou v naší zemi poměrně malý sport, který však dělá České republice ve světě tradičně dobré jméno. Za připomenutí stojí z dřívějších let například osmé místo na Zimních olympijských hrách v Naganu či druhé místo na Hrách dobré vůle o rok později. Z poslední doby pak titul mistrů Evropy v roce 2007 nebo loňské šesté místo na mistrovství světa.
Ivo Danilevič, náš nejúspěšnější pilot v posledních deseti letech, k tomu říká: "Takto dobrá umístění lze připisovat zejména šikovným českým ručičkám, které umí ledacos vylepšit." Nic jiného ani nezbývá, jelikož tento sport hlavně v posledních letech, nedisponuje vzhledem ke své technické a materiální náročnosti ani zdaleka takovými prostředky, jaké by si zasloužil.
Problematický je též zájem médií a následně i sponzorů. A tak se každodenně dozvídáme, jakého fotbalistu kde co tahá či jakou společnost si dopřál po náročném přátelském zápasu, nicméně o bobech prolétne ve sdělovacích prostředcích snad letmá zmínka, a to ještě vždy jen při opravdovém úspěchu.
Bobové dráhy z Čech vymizely. Jezdí se do Německa
Přitom v některých zemích, jako Německo, Lotyšsko či Švýcarsko, jde o sport tradiční, těšící se úctě a respektu, s potřebným zázemím. Výkonný místopředseda ČSBS Petr Horn k tomu dodává: "Němci spolupracují s předními automobilkami na vývoji materiálů a dávají jen do zkvalitňování bobů a nožů každý rok miliony eur, podobně jsou na tom další bobové velmoci. Náš celkový roční rozpočet představuje necelé tři miliony korun."
B-tým: naděje do budoucna |
Vedle "áčka", nejlepšího českého bobu, jezdilo v letošní sezóně ve světovém i evropském poháru "béčko" v čele s Janem Vrbou. Tento nadějný pilot se svou posádkou ve složení Kozlovský, Mottl, Kosák, společně s Bohmanem vypůjčeným z bobu A, zajel velmi pěkné časy a je velkým příslibem do budoucna. Například ve Winterbergu skončil pouze čtyři místa za "áčkem" se čtyřbobem a s dvojbobem měl dokonce stejný start jako Danilevič s Gomolou. V evropském poháru ho pak může těšit 11. místo čtyřek z dráhy v Altenbergu. |
Avšak pro přesnost uveďme, že: "I v Československu jsme ještě před pár desítkami let mohli nalézt pět bobových a sáňkařských drah", říká bývalý pilot a dnešní mechanik, pamětník a nepsaný kronikář národního týmu Václav Vrchovský. Dnes tu není žádná, a tak se na tréninkové kempy jezdí do německého Altenbergu. Ale opět kvůli nedostatku financí jen na pár dní v roce, těsně před hlavní sezonou.
Každodenním chlebem je tak v podstatě atletický trénink obohacený o větší dávky síly. A tak se v týmu může třeba právě 110kilový pilot Danilevič, všemi přezdívaný Pišta, pochlubit benchpressem téměř 200 kg, jeho brzdaři Roman Gomola přemístěním 150 kg a Jan Stokláska zase titulem mistra republiky na 100 metrů v čase okolo 10,50 s.
Dalším špičkovým bobistou, dalo by se říci ikonou bobového sportu jako takového a přírodním úkazem v jedné osobě, je Jan "Kobi" Kobián, který se v nadcházející sezoně bude připravovat již na svou pátou olympiádu. Ta se počátkem roku 2010 koná v kanadském Vancouveru. Kobián se ve čtyřbobu střídá s Martinem Bohmanem, který má jako jediný také "civilní" zaměstnání. Coby policista učí na Policejní akademii ČR.
Dráha ve Vancouveru je záludná i pro dobrého pilota
Právě ve Vancouveru si český tým počátkem února testoval své dovednosti jak na předolympijském tréninkovém kempu, tak i v rámci kola světového poháru. Ivo Danilevič říká o tamější dráze: "Jde o dráhu velmi rychlou a technicky náročnou s řadou kritických míst, kde může spadnout v podstatě i dobrý pilot". A jeho slova potvrzuje i nová hodnota světového rekordu v rychlosti bobu na ledové dráze, kterou pokořil se čtyřbobem lotyšský pilot Janis Minins - 152 km/h.
Systém samotných závodů je poměrně složitý. Jezdí se totiž evropský pohár, kontinentální poháry a pochopitelně pohár světový, ve kterém si i v letošní sezoně a ve stále vzrůstající konkurenci naši opět dojeli pro několik pěkných umístění okolo TOP 10. Body získané v těchto závodech se sčítají a podle toho, jak je který stát úspěšný, má zastoupení ve světovém poháru a na vrcholných soutěžích - tedy na mistrovství světa a olympijských hrách.
Bobisté: Seženeme-li finance, ve Vancouveru máme šanci
Letos se mistrovství světa konalo v americkém Lake Placid, kde se v minulosti již dvakrát uskutečnily zimní olympijské hry (v letech 1932 a 1980). Zde skončili bobisté na 18. místě ve dvojbobu a na 14. místě se čtyřbobem.
Ve Vancouveru by chtěli mnohem víc. "Když se podaří nalézt finanční zdroje v řádu dou až tří milionů a kompletně "přezbrojíme", je reálné pomýšlet na atakování desátého místa s dvoj i čtyřbobem", shodne se český bobový tým.
Foto: archiv