Vedení biatlonové unie je vyšetřováno z korupce

12. 4. 2018 14:03
Mezinárodní biatlonová unie je vyšetřována policií z korupce a finančního podvodu.
Mezinárodní biatlonová unie je vyšetřována policií z korupce a finančního podvodu.

Rakouští vyšetřovatelé potvrdili, že vrcholné funkcionáře Mezinárodní biatlonové unie (IBU) a ruské sportovce podezřívají z dopingu, korupce a finančního podvodu. Kvůli tomu v úterý zasahovali v centrále IBU v Salcburku. Podezřelí jsou dlouholetý šéf světového biatlonu Anders Besseberg a generální sekretářka Nicole Reschová, kteří ve funkcích minimálně prozatím skončili.

Policisté prohledávali kanceláře IBU kvůli informaci, že za úplatky federace skrývala dopingové případy ruských biatlonistů. Potvrdil se tak charakter podezření, o kterém již v úterý informovala světová média. Mělo se jednat o úplatky ve výši až 300.000 dolarů (přes 6 milionů korun). Vyšetřovatelé také prověřují neoprávněné příjmy z prize money ve výši 35.000 dolarů (asi 718.000 korun), které získali sportovci, kteří dopovali a měli být v trestu.

Vyšetřování probíhá nejen v Rakousku, ale také v Norsku a v Německu. Týká se období od roku 2012 do února 2017, kdy se konalo mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu. Jedná se tedy o dobu dlouho po známém ruském dopingovém skandálu kolem zimních olympijských her 2014 v Soči.

Dvaasedmdesátiletý Nor Besserberg byl hlavou světového biatlonu od roku 1992. Letos již oznámil, že na zářijovém kongresu nebude usilovat o znovuzvolení. Kvůli skandálu až do vyšetření případu odstoupil z funkce, v níž ho bude dočasně zastupovat Rakušan Klaus Leistner, viceprezident IBU pro finance. Prvním na řadě pro záskok na Bessebergův post byl první viceprezident Viktor Majgurov, jenž o to ale neměl zájem, protože je Rus a právě Ruska se skandál týká.

Německá právnička Reschová byla ve vedení světového biatlonu od roku 2008. V úterý oznámila, že se funkce do vyšetření případu vzdává, a dnes ji IBU dočasně suspendovala.

Informace vedoucí k razii poskytlo vyšetřovací oddělení Světové antidopingové agentury (WADA). Určitou roli v této kauze hraje také někdejší šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov, který je klíčovým svědkem při vyšetřování organizovaného dopingu v Rusku.

Kvůli nedůslednému boji s dopingem čelila IBU kritice už delší dobu. Několik reprezentačních týmů včetně českého proto bojkotovalo finále Světového poháru, které hostila navzdory dopingovému skandálu v ruském sportu Ťumeň. Na stejném místě se v roce 2021 mělo uskutečnit i mistrovství světa, o to ale sibiřské město kvůli dopingové aféře přišlo.

Rusko získalo šampionát po hlasování kongresu IBU při volbě před dvěma lety, při které v souboji se Slovinskem a Českou republikou dostalo 25 z 49 hlasů. Podle Le Monde navíc měli členové kongresu za hlasy od ruského svazu slíbené úplatky ve výši 25.000 až 100.000 eur.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP/Sergei Grits

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ