Obří slalom nečekaně vyhrála Hölzlová, <span>Záhrobská 16.</span>

12. 2. 2009 15:15
Šárka Záhrobská na světovém šampionátu ve Val d'Isere.
Šárka Záhrobská na světovém šampionátu ve Val d'Isere.

Šárka Záhrobská na světovém šampionátu ve Val d'Isere.Němka Kathrin Hölzlová se stala nečekanou mistryní světa v obřím slalomu. Stříbro získala díky nejlepšímu času z druhého kola Slovinka Tina Mazeová a bronz vybojovala Finka Tanja Poutiainenová. Šárka Záhrobská skončila se ztrátou 2,77 sekundy šestnáctá.

Záhrobská, která den před závodem oslavila čtyřiadvacáté narozeniny, měla již po prvním kole třísekundovou ztrátu, když podobně jako další lyžařky doplatila na zhoršující se podmínky na trati. Ve druhém předvedla osmou nejlepší jízdu, ale pomohlo jí to pouze k posunu o dvě místa. Další Češka Lucie Hrstková nedokončila první kolo.

Záhrobská byla spokojená

"Myslím, že jsem se s tím nakonec popasovala dobře," řekla v cíli Záhrobská. Po prvním kole byla rozmrzelá, ale druhá část závodu jí vyšla o poznání lépe. Mohlo za to i počasí, neboť mlha se nad svahem rozplynula.

"Bylo to o dost lepší, aspoň byly vidět nerovnosti a na těch jízdách to bylo poznat," prohlásila po svém nejlepším výkonu v sezoně v obřím slalomu. Dosud bylo jejím maximem 17. místo v Aspenu.

Prudký svah náročné sjezdovky Bellevarde ji nepřekvapil, i když na něm jela poprvé. "Nehledala jsem tam nějaké nedostatky anebo záludnosti. Trať připravili perfektně, nebyla tak ledovatá, jako ji měli muži," uvedla. Závod podle ní nebyl výjimečný. "Stává se, že bývá špatná viditelnost, to není nic neobvyklého," komentovala mlhu v prvním kole.

"Sjezdovka je náročná pouze profilem. Po dlouhé době je na mistrovství těžký svah, když se podíváme na šampionáty zpátky, byly to sjezdovky spíš mírné," řekla mistryně světa ve slalomu, v němž ji čeká v sobotu obhajoba titulu.

Němka Kathrin Hölzlová, překvapivá vítězka obřího slalomu.První německá medaile po dlouhé době  

Čtyřiadvacetiletá Hölzlová vybojovala pro Německo první medaili od olympijských her v roce 2002, kdy byla Martina Ertlová třetí v superkombinaci. Nová mistryně světa přitom byla dosud v obřích slalomech ve Světovém poháru nejlépe druhá v Lenzerheide před dvěma lety a třetí před měsícem v Mariboru.

Hölzlové výrazně pomohlo i zaváhání největších favoritek. V prvním kole nejrychlejší Kathrin Zettelová korunovala rakouskou marnost ve Val d'Isere, když pokazila druhou jízdu a skončila šestá. Švýcarka Lara Gutová ani nedokončila první kolo a propadly i Švédka Anja Pärsonová s Němkou Marií Rieschovou.

Suverénně nejrychlejší jízdou druhého kola se na stříbrnou pozici vyhoupla Mazeová, přestože jí po prvním kole patřilo až patnácté místo.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

zpocený klokan - ilustrační foto

Je vám zima? V Austrálii mají teploty 48 stupňů. Ale taky požáry a evakuace měst

Zahraničí
8. 1. 2026
ilustrační foto

Cizí muž v Liberci zkusil odvést dítě ze školky. Učitelka ho nedala, policie ho má

Domácí
Aktualizováno: 8. 1. 2026 18:07

Sjezdovky, běžkaři, bruslaři i lezení po ledopádech. Mráz pomáhá zimním sportům

Domácí
8. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ