Studenti práv Masarykovy univerzity v Brně budou moct blíže poznat, jak funguje veřejnoprávní televize. Pracovníci právnické fakulty ve spolupráci s Českou televizí (ČT) připravili pro budoucí právníky předmět Právní aspekty činnosti televize veřejné služby, který si studenti mohou zapsat už následující semestr.
Projekt nového předmětu iniciovalo brněnské studio ČT. "Televize v posledních letech stále více vyhledává právníky, kteří se orientují v problematice zákonné regulace veřejnoprávních médií, v oblasti práv duševního vlastnictví, ale i běžné smluvní agendy," vysvětluje ředitel brněnského studia ČT Jan Souček. "Jde o velmi specifickou oblast, takže se přímo nabízelo propojit lidi z praxe a nabídnout naše know how budoucím právníkům," řekl ředitel.
Projekt nového předmětu představí Českou televizi v nejrůznějších podobách. A to formou kontaktní výuky za účasti přednášejících z řad zaměstnanců České televize i hostů mezi nimiž budou například bývalí členové Rady ČT či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Seminář, který bude mít kapacitu pro patnáct studentů, se bude zaměřovat především na právní otázky související s výrobou televizních pořadů a jejich vysílání. Studenti se seznámí i s konkrétními případy, které v souvislosti s Českou televizí řešily soudy. Čeká je také exkurze do televize a poznání jejího zázemí.
"Právníci se často dostávají do styku s médii, která referují o jejich případech, o jejich práci či o jejich klientech," řekla soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková, která na škole působí jako odborná asistentka. "Proto velmi oceňuji, že se naší fakultě podařilo s Českou televizí zorganizovat předmět, který studentům pomůže začít chápat, jak televize funguje a jakým hlavním právním problémům čelí," dodala soudkyně.
Týdenní intenzivní bloková výuka přivítá svoje první účastníky od 14. do 18. září 2015.