Český rozhlas v následujících dnech uskuteční další část kampaně Normální je platit upozorňující na povinnost platit rozhlasový poplatek za držení přijímače. Tentokrát se zaměří hlavně na živnostníky, podnikatele a firmy.
Kampaň se objeví v podobě rozhlasových spotů a on-line formátů. Cílem je upozornit na to, že na rozdíl od domácností mají živnostníci a firmy povinnost platit za každý rozhlasový přijímač, který drží. "Právě u firem a živnostníků se často setkáváme s neznalostí zákona o rozhlasových a televizních poplatcích a mimo jiné v tom, že každé autorádio je předmětem rozhlasového poplatku," uvedl náměstek generálního ředitele pro správu a provoz Ladislav Musil. "Pokračujeme v krocích vůči neplatičům tak, jak jsme si je pro letošní rok naplánovali. Pokud má Český rozhlas v době zvyšujících se nákladů na provoz vystačit s příjmy, které mu určuje legislativa, pak nemůžeme být benevolentní," dodal Musil.
Rozhlas upozorňuje, že přijímačem je vedle běžného rádia také radiobudík, autorádio, mini věž nebo počítač s FM či DVB-T tunerem a stejně tak televizor se set-top boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo programů kabelové televize.
Větší skupinu poplatníků se rozhlasu letos podařilo získat například díky akci zaměřené na provozovatele autoparků, jichž bylo od září osloveno devět tisíc. Z nich do druhé poloviny listopadu přibylo nových 3440 poplatníků s celkovým počtem 22 500 přijímačů, což představovalo průměr zhruba 6,5 přijímače na jednu evidovanou společnost. Rozhlas by tak na poplatcích měl získat ročně 12,1 milionu korun.
Koncesionářský poplatek je hlavním zdrojem příjmů rozhlasu. Domácnosti platí 45 korun jen za jeden přijímač, na rozdíl od podnikatelů nebo organizací, které platí za každé vlastněné nebo držené zařízení. Loni představovaly celkové výnosy od poplatníků 1,95 miliardy korun při nákladech na výběr 115 milionů korun.