Nejen počet diváků sledujících jednotlivé pořady, ale i objektivitu, důvěryhodnost či rozmanitost vysílání má hodnotit nový výzkum České televize. Výstupy z tohoto měření mají poskytnout informace vedení ČT při sestavování programu i televizním radním při dohledu, zda veřejnoprávní médium dostatečně plní svou veřejnou službu.
Česká televize si za vzor vzala britskou BBC a nizozemskou televizi NPO. Nový výzkum má být do určité míry protiváhou ke klasickému měření sledovanosti, které především ukazuje, o co se zajímá většinový divák, ale nedokáže definovat, na co by se rády dívaly jednotlivé divácké skupiny a nevypovídá nic ani o kvalitě vysílaných pořadů. Nový výzkum by měl mimo jiné posuzovat rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání, objektivitu, všestrannost či vyváženost informací.
"Nové měření České televizi umožní mnohem přesnější programování," uvedl šéf programu ČT Milan Fridrich. "Věřím, že i díky tomu bude v polovině roku 2014 Česká televize zcela jiná než dnes," dodal.
Některá data z nového průzkumu jsou k dispozici již dnes, plnohodnotně se má rozběhnout začátkem příštího roku. Výsledky chce ČT prezentovat jednou za šest měsíců. Hodnocení výzkumu je založeno na modifikované britské metodice RQI, kterou používá BBC. Zkratka RQI se skládá z anglických slov reach (zásah), quality (kvalita) a impact (dopad).
Měření veřejné služby bude realizováno pomocí tří odlišných metodických přístupů. Prvním je již dnes provozované elektronické měření sledovanosti, druhým je denní kontinuální výzkum (prováděný pomocí deníčků) a třetím takzvaný trackingový výzkum, který sjednotí a nahradí dřívější externí výzkumy realizované Českou televizí.
ČT chce novým způsobem hodnocení vysílání inspirovat i další veřejnoprávní televize v rámci střední Evropy. "Můžeme být inovátorem v rámci tohoto prostoru," řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák.