Komers obvinil ČT ze spolupráce s PR agenturami a rezignoval

Relax
7. 11. 2013 15:45
Adam Komers.
Adam Komers.

Adam Komers rezignoval na funkci zástupce šéfredaktora redakce zpravodajství České televize. Zároveň veřejnoprávní médium obvinil ze spolupráce s PR agenturami. Informace včetně textu Komersovy rezignace jako první přinesl server Lidovky.cz.

"Mám důkazy o propojení zpravodajství České televize s PR agenturami. To už je docela silná káva. S ničím takovým nechci být spojován, proto jsem rezignoval na funkci zástupce šéfredaktora," řekl Komers on-line deníku TÝDEN.CZ.

Komers, který je členem Nezávislé odborové organizace ČT, rezignoval na funkci zástupce šéfredaktora, ale dál zůstává vedoucím regionálního zpravodajství České televize. Mluvčí ČT Alžběta Plívová řekla, že Komersova rezignace na funkci zástupce šéfredaktora nebude mít žádný vliv na jeho funkci vedoucího redaktora regionálního zpravodajství.

Komers je jedním z třiadvaceti redaktorů, kteří v minulých dnech požádali Radu ČT o prošetření údajné cenzury a zasahování do zpravodajství ze strany vedení České televize. Společně s Danielou Drtinovou se pod výzvu také jediní dva podepsali. Byl také nejznámější tváří revolty v České televizi v prosinci 2000. Konflikt v ČT tehdy začal po jmenování Jiřího Hodače do funkce ředitele televize. Vzbouření redaktoři se odmítli podřídit novému vedení. Vysílali vlastní zpravodajství, Hodačův tým ho ale přerušoval. Spor ukončil až jmenování Jiřího Balvína prozatímním ředitelem ČT.

Podle informací on-line dneíku TÝDEN.CZ skončily nyní v ČT také šéfeditorky Nových médií Angelika Bazalová a Gábina Gabrielová. Na rozdíl od Komerse byly odvolány. Už v září musela odejít šéfredaktorka Nových médií Pavlína Kvapilová. Své odvolání vnímá Bazalová jako pomstu, v září totiž sepsala prohlášení právě na podporu Kvapilové. Kvapilová se v srpnu otevřeně postavila za moderátorku Danielu Drtinovou v souvislosti s jejím odchodem z pořadu Události, komentáře.

Ovlivňování zpravodajství, na které někteří redaktoři ČT minulý týden upozornili, se údajně dělo ve prospěch prezidenta Miloše Zemana nebo strany SPOZ. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal ve středu před radou všech 12 uvedených příkladů ovlivňování podoby zpráv odmítl a postupně zdůvodnil zvolené postupy v těchto případech.

Rada České televize podle očekávání požádala generálního ředitele Petra Dvořáka o prošetření stížnosti. Dvořák chce vytvořit nezávislou skupinu složenou ze zástupců médií, akademické sféry a mediálních odborníků, která by stížnost posoudila. Zároveň zadal vnitřní audit a zapojit chce i etický panel.

Text Komersovy rezignace

Vážený pane šéfredaktore, vážené kolegyně a kolegové,
v dnešních Hospodářských novinách vyšel článek Michala Kubala, ve kterém prezentuje svůj názor k současnému dění v redakci zpravodajství. Nic proti tomu, s jeho názory a vývody o puči sice hrubě nesouhlasím, neboť jsou totálně zcestné, ale i tak budu dělat všechno proto, aby je mohl on i kdokoli jiný nadále svobodně prezentovat.
Co mě však poněkud zarazilo je to, že článek byl do Hospodářských novin doručen PR agenturou Bison a Rose, konkrétně z e-mailové adresy paní Jany Lutonské. Důkaz o této skutečnosti mám k dispozici a předložím ho předsedovi Rady ČT.
Co si myslet o novináři, jehož názor musí být redigován PR agenturou, už nechám bez komentáře, každý soudný člověk si udělá názor sám. Příběh má ovšem pokračování. V tentýž den vychází, tentokrát v Mladé frontě Dnes, jiný článek s podobným obsahem, který je pro změnu podepsaný Františkem Lutonským, šéfeditorem ČT24. Je to náhoda anebo Česká televize používá za peníze koncesionářů najatou PR agenturu k mediální denunciační kampani zaměstnanců, kteří ukázali na vážný problém, jehož existence a další bujení popírá samotný smysl instituce veřejné služby, a žádali jeho vyřešení?
Diví se ještě někdo tomu, že si většina signatářů podnětu Radě ČT netroufla zveřejnit své jméno? A já se ptám: šlo v této kauze o ojedinělou aktivitu Bison a Rose nebo vedení ČT pomocí služeb této PR agentury manipuluje veřejným míněním od počátku a jednotlivé kroky, jak upřít pozornost do slepé uličky, jsou pečlivě koordinovány pod vedením zkušených PR expertů?
Samozřejmě očekávám obligátní vysvětlení, že cesta článků s osobními postoji jejich autorů přes vlivovou PR agenturu je pouhým "omylem" či nedorozuměním, při nejhorším že jde o soukromou aktivitu nějaké agilní PR manažerky a že ČT ve spolupráci s vyškolenými externími odborníky žádné denunciační kampaně, které meritum věci posouvají do naprosto absurdních osobních rovin, neorganizuje.
A nyní vyvstává ještě další, možná daleko závažnější otázka. Nefunguje tohle náhodně rozkryté propojení i opačným směrem, tedy že se klientelistické zájmy PR agentury Bison a Rose přes šéfeditora Františka Lutonského nekontrolovaně dostávají do vysílání ČT24, aniž by to redaktoři, kteří na takové agendě mohou pracovat, vůbec tušili? Snad je tahle obava totálně lichá, třeba je to nějak sofistikovaně ošetřeno. Nevím...
Jako reakci stejně očekávám odpověď vedení ve smyslu, že pan Lutonský je schopný a poctivý novinář a že jakékoli pochybnosti v souvislosti s jeho prací jsou vyloučené, což jsem si ovšem donedávna myslel taky. Flagrantní střet zájmů je přece v ČT totální marginálie.
Protože propojení zpravodajství televize veřejné služby s PR agenturami považuji za nebezpečné a tudíž nepřípustné úplně stejně jako manipulace s informacemi a přikrašlování skutečností ve prospěch kohokoli, na protest proti těmto nepřijatelným praktikám, se kterými tento manažerský systém evidentně pracuje, jsem se rozhodl s okamžitou platností rezignovat na funkci zástupce šéfredaktora Redakce zpravodajství ČT.
Děkuji za pozornost,
Adam Komers
P.S. A nyní se pro zbytek dnešního dne dovolím vzdálit z objektů Kavčích hor z důvodu nezbytné žaludeční hygieny. ak Adam Komers vedoucí redaktor regionálního zpravodajství

 

 

Autor: - zš -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ