České Radiokomunikace nabídnou televizím společnou aplikaci pro tzv. hybridní vysílání (HbbTV), které divákům při sledování TV umožňuje využívat různé internetové doplňky. Snahou je vytvořit společný standard HbbTV pro všechny provozovatele vysílání. Ve zkušebním projektu ČRa zatím spolupracují s hudební televizí Óčko a Primou. Ostrý start plánují na začátek příštího roku.
Vlastní hybridní vysílání divákům již nabízejí Česká televize, Óčko nebo Prima. "Naším cílem je ale dát trhu jednotnou standardizovanou platformu, která bude stejná napříč televizními stanicemi, aby se nestávalo, že každá televize bude mít úplně jiné ovládání," řekl manažer ČRa pro strategický vývoj Jiří Lichý. Službu pod názvem HbbTV manager chtějí proto nabídnout všem, i konkurenčním provozovatelům, satelitním a kabelovým televizím. Výhodou má být také sjednocení reklamních formátů.
Vývoj programu zatím přišel na miliony korun, další prostředky půjdou na provoz. Televize potom aplikaci budou využívat za měsíční poplatek prostřednictvím webového prohlížeče. "Hodně bude záležet co po nás televize bude chtít, kolik má kanálů a kolik bude využívat služeb," řekl Lichý. Radiokomunikaci v pilotním režimu spolupracují s Óčkem a Primou, kde testují zátěž, kterou bude nutné zvládnout u větších televizí. Komerční provoz se plánuje na začátek roku, aby televize stihly jarní sezonu.
Podle ČRa by nová aplikace mohla zvládnout i hybridní vysílání, které nyní nabízí veřejnoprávní vysílání. "S Českou televizí se potkáváme a domlouváme, jaký udržet standard, aby v tom diváci neměli zmatek," uvedl vedoucí vývoje produktů pro média Robert Mitka. Připustil ale, že ČT má vlastní vývojový tým, který je schopný přinášet vlastní řešení. V případě ČT navíc podle Mitky nepřichází v úvahu komerční využití, které má být jedním z hlavních přínosů služby ČRa.
Konkrétní spolupráce podle Radiokomunikací zatím není domluvena s televizí Nova. "S nimi se také bavíme. Je to především otázka na Novu, kdy a jak plánují spustit své HbbTV vysílání. Je to jejich komerční rozhodnutí," řekl Jiří Lichý.
Mezi reklamní formáty, které HbbTV nabízejí, jsou například zobrazení odkazu na inzerentovy stránky během vysílání, banner v počáteční nabídce, sponzoring pořadů nebo interaktivní link v průběhu reklamního spotu v rámci televizního vysílání. Hybridní vysílání také umožňuje navázat reklamu na platbu za objednané zboží, kdy divák transakci dokončí na svém mobilním telefonu, díky tzv. QR kódu.
Podle dříve zveřejněných statistik je v Česku téměř 750 tisíc televizních přijímačů v terestrické síti připojených k internetu a podporujících technologii HbbTV. Radiokomunikace odhadují, že do konce roku 2020 bude v Česku 3,6 milionu domácností s alespoň jedním televizním přístrojem umožňujícím využívání HbbTV, z nichž bude 2,44 milionu aktivně připojených k internetu. Celkový potenciál HbbTV pro internetovou reklamu by měl do roku 2020 dosáhnout asi miliardy korun.
Radiokomunikace nabídnou společnou aplikaci pro hybridní vysílání
Relax
28. 10. 2015 07:00
Diváci budou moci během sledování TV využít různé internetové doplňky (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK