Šéf Rady ČT Uhde: V redakci nesmí panovat atmosféra strachu

Relax
6. 11. 2013 12:58
Ředitel ČT Petr Dvořák, ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal a šéfredaktor zpravodajství Petr Mrzena (zleva).
Ředitel ČT Petr Dvořák, ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal a šéfredaktor zpravodajství Petr Mrzena (zleva).

Ředitel České televize Petr Dvořák musí nejpozději do 11. prosince prošetřit podnět 23 zaměstnanců, kteří upozornili na údajnou cenzuru ve zpravodajství a nadržování některým politikům. Podle předsedy Rady ČT Milana Uhdeho má zajistit, aby v redakci nepanovala atmosféra strachu. 

Ředitel České televize Petr Dvořák s šéfem zpravodajství Zdeňkem Šámalem před televizní radou vysvětlovali, jakým způsobem hodlají řešit napjatou situaci ve zpravodajství. Dvořák hodlá sestavit skupinu domácích i zahraničních odborníků, aby posoudili jednotlivé body stížnosti zaměstnanců a určili míru jejich závažnosti. Nechá též vše posoudit etickým panelem ČT a prověřit, zda jsou ve zpravodajství ČT dobře nastaveny všechny řídící procesy. "Připadá mi že převládají pocity a emoce, místo aby jsme vedli racionální diskuzi a hledali řešení. Umíme najít řešení a zajistit, aby podobné dopisy už nikdy nevznikly," uvedl Dvořák.

Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal se pak před radou konkrétně vyjadřoval ke všem 12 případům, na které redaktoři poukazovali ve stížnosti. "Tato obvinění odmítám," uvedl Šámal a jednotlivě je vyvracel.

Předseda Rady ČT Milan Uhde."Prioritou je uklidnit situaci v redakci. Měli bychom se proto vyvarovat extrémních reakcí," uvedl poté místopředseda rady Jaroslav Dědič. Rychlé zklidnění situace je nejdůležitější i podle radního Jiřího Závozdy. "Nedovedu si představit, jak vůbec redakce za těchto okolností může fungovat. Těch třiadvacet lidí, kteří poslali stížnost, by mělo nyní vystoupit na veřejnost a znovu deklarovat, zda si za svým názorem stojí," vyzval signatáře stížnosti Závozda. "Nepamatuji si situaci, kdy byl z ČT vyhozen někdo s jiným názorem. Pokud někdo takový je, ať mi ho přivedou ukázat," dodal.

Jiný názor měl ale předseda rady Milan Uhde. "Nepovažuji za nejdůležitější vyvrácení těch dvanácti bodů, ale otázku, zda ve zpravodajství existuje tvůrčí atmosféra umožňující výměnu názorů nebo atmosféra obav a strachu, ve které se nedá pracovat," uvedl s tím, že prvořadým úkolem vedení veřejnoprávního média je zajistit, aby taková atmosféra nebyla.

Podle radního Radka Mezuláníka rada nyní řeší selhání managementu, který situaci neměl nechat dojít tak daleko. "Jsme svědky nejhlubší krize veřejnoprávního zpravodajství od roku 2000. Zdaleka největším problémem přeci je, že třiadvacet zaměstnanců televize se bojí říci nahlas své jméno ze strachu, aby nebyli propuštěni," uvedl Mezuláník.

Autor: - zš -Foto: Tomáš Nosil, ČTK

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ