Tajemství televizního plánování

Relax
5. 12. 2012 18:00
Televize je vhodným médiem pro masový zásah.
Televize je vhodným médiem pro masový zásah.

Co jsme v minulosti tak trochu záviděli našim evropským sousedům a považovali za vyspělý televizní trh, tedy velký počet stanic s nepřebernou programovou nabídkou, dostatečný počet GRP´s a možnost jejich kvalitnějšího plánování, je po dokončení procesu digitalizace k dostání i u nás.

Na trhu se etablují různé druhy televizních stanic, celoplošné, regionální, kabelové, satelitní. Velký počet kanálů, které nabízejí tematicky zaměřený program, nyní umožňuje zásah specifických segmentů cílových skupin za nižší investici. Pro většinu inzerentů však tyto stanice nestačí na dostatečný zásah kampaní, respektive podporu prodeje značky. Pro efektivní televizní kampaně je stále využíván vyšší podíl celoplošných stanic (NOVA, PRIMA, Barrandov), které jsou na našem trhu zárukou dodání plánovaných mediálních parametrů.

Poslední dobou zadavatelé inzerce stále hlasitěji mluví o neuroplanningu, ale podle řady odborníků na elektronická média se zatím nejedná o kvalitativní výzkum, který by mohl jako softwarový modul vstoupit do reálného plánování televizních kampaní. Spojením statického výzkumu s dynamickým (výzkum na AV ČR v roce 2011 na konkrétním vzorku respondentů a TV metry, tedy online kontinuálním výzkum sledovanosti), získá inzerent ten samý plán jako od jakékoli mediální agentury.

Důležité je zdůraznit, že žádná kampaň se nedá naplánovat jen podle čísel, ale měla by zohledňovat charakter produktu, sdělení, cíl, celkový media mix, a tomu přizpůsobit i výběr konkrétních časů a pořadů. Výsledky kampaní by se neměly měřit jen zásahem, ale i dopadem - jak se mění znalost a vnímání značky či charakter komunikace o značce.

Jak například neuroplanning dokáže reagovat na vyprodanost u některých pořadů a časté programové změny v kampaních, jsou snad neuroplánovači schopni odladit kampaň se všemi těmito nesystémovými kroky televizních stanic? Odpověď je, nejsou. Nové metody plánování a snaha poskytnout klientům lepší televizní plán je sice fajn, ale zapamatovatelnost reklamního sdělení souvisí nejen s časem a umístěním spotu ke konkrétnímu pořadu, ale také s použitou kreativou, která má stále velký význam.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ