Většina Čechů dává přednost sledování obsahu zdarma na internetu, a to kvůli omezené nabídce dostupných placených služeb. Vyplývá to z průzkumu společnosti NATPE, která příští týden pořádá v Praze veletrh televizního průmyslu.
Bezmála polovina obyvatel České republiky (46 %) sleduje audiovizuální obsah na internetu, jak ukázal průzkum společnosti Millward Brown pro Asociaci producentů v audiovizi (APA). Češi se on-line nejčastěji dívají na filmy či seriály, ale vyhledávají také krátká videa na serveru YouTube a internetové televizi Stream.cz. Pouhých 15 % z těch, kteří sledují filmy a seriály, k získávání obsahu využívá internetové stránky konkrétních televizních stanic a 13 % hledá obsah v placených videotékách.
"Předpokládáme, že ochota Čechů platit za sledování filmů a seriálů prostřednictvím internetu poroste se zvyšující se dostupností a nabídkou těchto služeb v České republice. Podle našeho průzkumu v loňském roce zaplatil za streaming či stahování každý čtvrtý divák, frekvence sledování filmů přes internet je již teď vyšší než návštěvnost v kinech," dodává Kateřina Weissová, výkonná ředitelka Asociace producentů v audiovizi (APA).
Mnoho Čechů se stále domnívá, že za audiovizuální obsah není třeba platit, neboť je na internetu dostupný "zdarma".
Kdo si za film zaplatí?
Za sledování filmů a seriálů on-line pravidelně platí pouhých 6 % Čechů, 3 % za obsahy na internetu platí často. Necelá třetina českých diváků platí občas a 62 % lidí za ně nezaplatilo nikdy v životě. Více než polovina Čechů tedy audiovizuální obsahy získává nelegální cestou. Dojde-li na platbu, pak 57 % českých diváků preferuje jednorázovou platbu prostřednictvím SMS zprávy, po níž následuje on-line platba platební kartou (22 %) a bankovní převod (20 %). Celých 12 % Čechů přitom v průzkumu uvádí, že stále nedůvěřuje platbám přes internet.
Pět filmů za týden
Z dotázaných Čechů se 35 % pravidelně dívá na dva různé seriály, 47 % pak od každého z nich zhlédne dva až tři díly týdně. Ani filmy ale nestojí v zájmu Čechů stranou. Téměř polovina dotázaných českých diváků si týdně udělá čas na dva nebo tři filmy, 20 % stihne pouze jeden a 22 % Čechů za týden zvládne zhlédnout čtyři až pět snímků. Žánr je pro českého diváka spolu s hereckým obsazením nejdůležitějším kritériem pro výběr filmu. Vedou komedie (26 %), po nichž následují romantické a akční snímky (shodně 14 %) a kriminální a historické filmy (obojí po 9 %).
Čtvrtina Čechů na zahraniční snímek získá doporučení od přátel, další čtvrtina si o něm přečte v TV programu, v menší míře pak zapůsobí internetová recenze, televizní trailer či reklama. Informace o českých filmech Češi nejčastěji čerpají z TV programu, od přátel, z reklamy či televizní upoutávky. Celá třetina lidí dá na radu přátel a dojem z filmového traileru.
A jak je to v USA?
Více než polovina dotázaných amerických diváků (56 %) ve srovnatelném výzkumu uvedla, že sleduje více televizních programů než dříve, u generace Y (narozeni 1986-2000) je to až 60 %. Předplatitelé televizního obsahu (Video On Demand) vnímají jeho kvalitu pozitivněji než neplátci. Přes 60 % uvádí, že "je více dostupných pořadů vysoké kvality" (oproti 51 % u neplatících) a 70 % udává i vyšší nabídku pořadů než v minulosti (oproti 63 % u neplatících). Američtí předplatitelé také říkají, že sledují televizní show častěji díky možnosti streamovat (66 %). Navíc možnost nárazového sledování pořadů a "dohnání ve sledování" epizod může vést k navýšení loajality k pořadu a udržení diváků i do budoucna.