Zaměstnanci ČT se přou, zda vedení ovlivňuje zpravodajství

Relax
31. 10. 2013 18:47
Ředitel ČT Petr Dvořák uvedl, že o kritice některých reportáží věděl od srpnové schůzky s Drtinovou a zářijového jednání s vedením zpravodajství a všemi moderátory.
Ředitel ČT Petr Dvořák uvedl, že o kritice některých reportáží věděl od srpnové schůzky s Drtinovou a zářijového jednání s vedením zpravodajství a všemi moderátory.

Redaktoři a další zaměstnanci České televize se přou o to, zda jejich vedení zasahuje do podoby zpravodajství. Poté, co třiadvacet zaměstnanců kanálu ČT 24 zaslalo televizní radě dopis s kritikou údajných zásahů do zpravodajství, se šest desítek jejich kolegů v otevřeném dopise naopak za vedení zpravodajství postavilo.

Podle prvního dokumentu vedení zpravodajství zasahovalo do vysílání televize ve prospěch prezidenta Miloše Zemana, SPOZ a ČSSD. Je napsán jménem třiadvaceti lidí, konkrétně jsou pod ním podepsáni ale jen editor Adam Komers a moderátorka Daniela Drtinová. Jména ostatních 21 signatářů zná předseda televizní rady Milan Uhde. Vedení televize chce stížnost nechat posoudit nezávislým auditorem. O celé kauze jsme podrobně informovali zde.

Nyní se ale 61 jiných redaktorů zpravodajství podle vedení televize v podstatě postavilo proti svým kolegům a podpořilo dopis generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi s následujícím textem: "Odmítáme, že bychom byli v období před parlamentními volbami i během nich vystaveni jakémukoli tlaku či ovlivňování reportáží. Naopak byl každý den kladen důraz na maximální objektivitu. Vyjadřujeme tímto důvěru ve vedení zpravodajství." Za poslední větou textu je přitom rukou dopsáno jméno ředitele zpravodajství ČT Zdeňka Šámala. Dopis naopak nezmiňuje  šéfredaktora zpravodajství Petra Mrzenu, který byl v prohlášení podepsaném Komersem a Drtinovou nejčastěji kritizován.

Dopis podporující vedení zpravodajství rozeslala médiím elektronickou poštou mluvčí ČT Alžběta Plívová původně i s jmenovitým seznamem jeho signatářů, vzápětí ale v dalším e-mailu novináře požádala, aby jména podepsaných redaktorů nezveřejňovali. Seznam ovšem mezitím již začal kolovat po internetu. Dopis mimo jiné podepsali moderátor Václav Moravec, šéf domácí redakce Lukáš Dolanský, vedoucí zahraničí Michal Kubal, reportéři Štěpánka Martanová, Karel Rožánek, Richard Samko a další. 

"Dnes odpoledne jsem obdržel výzvu na podporu vedení zpravodajství České televize podepsanou většinou redaktorů domácí, zahraniční i ekonomické rubriky. Je pro mne potvrzením, že situace není tak jednobarevná, jakou se zdála být dnes dopoledne. Nicméně ani tato skutečnost přirozeně nemění nic na mém rozhodnutí nechat důkladně prověřit všech dvanáct údajných pochybení vedení redakce zpravodajství vzniklých v průběhu letošního roku," uvedl ředitel ČT Petr Dvořák.

Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal tvrdí, že zpravodajství televize kritéria vyváženosti a objektivity splňuje. "Velice mě proto překvapuje, že někteří editoři, kteří mají být údajně součástí anonymní skupiny podporující podnět podaný Radě ČT, nyní zveřejňují své výtky i k rok starým reportážím," řekl.

Počátek rozbrojů ve zpravodajsví ČT lze hledat již v létě, kdy se nezávislá odborová organizace České televize, do jejíhož vedení patří i Komers, ostře postavila proti stažení Drtinové z pozice moderátorky pořadu Události, komentáře. To se mělo podle odborářů stát na základě politické objednávky. Za Drtinovou se poté postavila řada zaměstnanců ČT.

Autor: - zš -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ