Počet vězněných novinářů roste. Jen od začátku roku 2014 bylo zaznamenáno 211 takových případů. Deset novinářů letos kvůli své práci dokonce přišlo o život. Upozorňuje na to Světová asociace novin a vydavatelů WAN-IFRA u příležitosti Světového dne svobody tisku, který připadá na 3. května.
Světový den svobody tisku se slaví již po jednadvacáté. Jeho hlavním cílem je připomenout, že svoboda tisku je jedním ze základních lidských práv garantovaných v článku 19 Všeobecné deklarace lidských práv OSN. Vydavatelé a novináři při této příležitosti upozorňují, že v plné míře ho v současnosti může využívat méně než 20 % obyvatel planety. Naopak v řadě zemí je novinářům bráněno v jejich práci a mnozí jsou dokonce vězněni.
Právě vězněným novinářům je letošní Světový den tisku z velké části věnován. V roce 2014 bylo zaznamenáno 211 případů vězněných novinářů, což je druhé nejvyšší číslo za dobu, po kterou je údaj sledován. Jedním z vězněných je i etiopský novinář Eskinder Nega, kterému WAN-IFRA udělila letošní cenu Zlaté pero svobody.
Vydavatelé na osudy některých z vězněných novinářů upozorňují v rámci on-line mediální kampaně, o níž již on-line deník TÝDEN.CZ informoval zde. Cílem kampaně je podnítit vydavatele a novináře, aby prostřednictvím digitálních médií a sociálních sítí šířili informace o případech vězněných novinářů. Pořadatelé projektu věří, že prostřednictvím globálního tlaku se podaří dosáhnout jejich propuštění.
Nejnebezpečnější je Sýrie
Světový den svobody tisku je také příležitostí vzpomenout na 66 novinářů, kteří v roce 2013 zahynuli při své práci. Jak ukazuje statistika obětí, stala se v roce 2013 pro novináře nejnebezpečnější zemí na světě Sýrie. Ani letos se situace nelepší, za první čtyři měsíce roku 2014 zahynulo již 10 novinářů.
WAN-IFRA rovněž upozorňuje, že k případům ohrožení svobody tisku dochází i v Evropě. Konkrétně zmiňuje Velkou Británii, respektive vměšování britské vlády do obsahové nezávislosti deníku Guardian, který publikoval články na základě informací, které zveřejnil Edward Snowden.
O tom, že svoboda tisku ve světě je na nejhorší úrovni za poslední desetiletí, informovala tento týden také americká nevládní organizace Freedom House. Ve své zprávě o stavu médií konstatuje, že v zemích, kde smějí média svobodně pracovat, žije jen každý šestý obyvatel světa.