Světová asociace vydavatelů novin WAN-IFRA v minulých dnech zahájila on-line mediální kampaň zaměřenou na tíživou situaci novinářů uvězněných po celém světě. V rámci kampaně zveřejňuje profily třiceti vězněných novinářů spolu s dopisy žádajících o jejich propuštění. Akce skončí v Den svobody tisku, tedy 3. května.
Podle výzkumu Výboru pro ochranu novinářů bylo v roce 2013 vězněno přinejmenším 211 novinářů, což je druhý nejvyšší počet za dobu, po kterou je situace sledována.
Jedním z novinářů, jejichž profily budou zveřejněny, je vítěz ceny WAN-IFRA Golden Pen of Freedom 2014 Eskinder Nega z Etiopie, který byl za kritiku vlády odsouzen v lednu 2012 k osmnácti letům vězení a obviněn z členství v teroristické skupině.
Vězení neušel ani íránský novinář Ahmad Zejdabádí. Odsouzen byl na základě obvinění z různých trestných činů proti státu poté, co ostře kritizoval sporné prezidentské volby v roce 2009. Kromě šesti let vězení mu íránský soud udělil také doživotní zákaz v jakékoli novinářské nebo politické činnosti.
Na seznamu je také tibetský filmař Dhondup Wangčhen, kterého čínská vláda poslala na šest let do vězení za dokument Leaving Fear Behind, v němž obyčejní Tibeťané hovoří o tématech jako dalajláma, čínská vláda či porušování lidských práv na OH v Pekingu.
Kampaň je zaměřená na uživatele sociálních sítí a asociace je vyzývá k tomu, aby publikované informace sdíleli a předávali dále. Přes Twitter k tomu využívá hashtag #FreethePress. Profily vězněných novinářů se postupně objevují rovněž na webových stránkách kampaně, kde čtenáři najdou také více informací ke Světovému dni svobody tisku i statistiky ze světových výzkumů k této problematice.