Luxusní značka Gucci se potýká s poklesem prodejů a propustila už kvůli tomu výkonného ředitele a šéfku oddělení kreativity. Její pověst teď utržila další šrám: vyšlo najevo, v jakých podmínkách pracují zaměstnanci, kteří v Číně pro brand šijí kabelky.
Italská veřejnoprávní televize použila skryté kamery a zpovídala zaměstnance Mondo Libero Arolda Guidottiho, jednoho z dodavatelů značky. Mimo jiné tvrdil, že kabelky v hodnotě 1000 dolarů (23 000 korun), které se v rámci úspor musely začít vyrábět v Asii, firma prodává luxusnímu módnímu domu za pouhých 28 dolarů (640 korun). Mimo to, ačkoliv jsou zaměstnanci v čínských továrnách najímání na poloviční úvazek, pracují déle než ti s úvazkem celým. V reálu to znamená i 14 hodin místo oficiálních 4.
Brand se tak namočil do stále více diskutovaného problému s vykořisťováním asijské pracovní síly. Ačkoliv se ohradil, že kupní cena od dodavatele nezahrnuje cenu použitého materiálu či dopravu ke koncovým zákazníkům, musel nakonec hasit skandál slibem, že na pracovní podmínky čínských zaměstnanců lépe dohlédne.
Nebude to jednoduché. Problém špatných podmínek na pracovišti se totiž prý netýká jen samotných továren, má co dělat i se samotnými prodejnami včetně té vlajkové v Šanghaji. Prodavačky jsou údajně nuceny pracovat přes čas bez nároku na honorář, platit ze svého případné ukradené zboží a během 14 hodinové směny si nesmějí ani jednou sednout.
Otázka však zní, zda za tato selhání může čistě módní dům, nebo je to víc globální problém čínské pracovní etiky. Průmyslová výroba Číny podle Retail Gazette spočívá z 36 % na zaměstnancích, kteří musí vyjít s méně než dvěma dolary denně nemluvě o dlouhé pracovní době, špatných bezpečnostních podmínkách a zdravotních rizicích. Nicméně Gucci si může být jist, že nedávné odhalení ho z klesajících tržeb nevytáhne a pověst mu nespraví.
Gucci do nového roku nevkročil pravou nohou, čelí poklesu prodejů i skandálu
Relax
6. 1. 2015 16:16
Koupily byste si kabelku od Gucciho?
Autor: -řek-Foto: Facebook