Názor: Ekonomika sdílení je mrtvá, zabil ji kapitalismus

Relax
29. 9. 2016 10:45
bez popisku 850527
bez popisku 850527

Firmy jako Uber a Airbnb přinesly něco opravdu nečekaného: návrat ke kořenům kapitalismu, k Hayekovskému utopickému "kapitalismu 1.0": maximum svobody, minimum regulace. O tom píše Oleg Vojtíšek, strategic business director Alza.cz. 

O čem mluvili američtí start-upisté kolem roku 2008 nejvíc? O vrtačce. Všichni ji máme doma. Ale používáme ji v průměru 13 minut za rok. Tak proč ji kupovat? Proč si ji raději nepůjčit? Ušetříme peněženku a přírodu. Média příběh o vrtačce milovala. A investoři také. Vznikly firmy Ecomodo, Crowd Rent, Share Some Sugar, SnapGoods, Thingloop, OhSoWe a pár dalších. Nic vám to neříká? Správně, ani jedna z nich už totiž ne existuje. Ukázalo se, že sehnat vrtačku je poměrně snadné. A pohodlné. Amazon vám vrtačku doručí i v neděli. V Alze si ji můžete dokonce vyzvednout i v noci. Ale soused, který by vám ji půjčil přes některou z těchto firem, si chce v neděli přispat a pak grilovat. A v noci spát.

Od vrtačky k autu a bytu

Sdílení úplně nezafungovalo. Ale zafungoval pronájem. Na komerčním základě. Koupím si vrtačku, abych ji mohl pronajímat sousedům. Vydělám na tom, a ještě z toho nebudu platit daně. Na výsluní se postupně dostaly společnosti Uber a Airbnb. U obou šlo původně o sdílení "přebytečného auta" nebo "pokoje navíc".

Dnes je ale většina jejich nabídek zcela komerčních. Uber má většina jeho řidičů jako první nebo druhé zaměstnání. Auto kupovali často "na Uber". Vzniká hyperkonkurenční prostředí s minimem regulace a nulovými garancemi. Kdo sníží náklady na absolutní minimum a bude jezdit hodně, vydělá. V Praze jsou nejefektivnější ti, co seženou ruskou naftu za 9,90 Kč/litr, nebo mají elektromobily a dobíjejí za paušál na dobíjecích stanicích.

Airbnb už taky neznamená pronájem pokojíku batůžkářům. Většinou se pronajímají celé byty nebo domy. Mnohé z nich kupují majitelé rovnou "na Airbnb". Většina nabídek na prodej bytů na Praze 1 se pyšní textem "ideální na krátkodobé pronájmy".

Airbnb nakonec způsobuje výrazný růst i tak vysokých cen bytů v centrech velkých měst, přesun obyvatel na levnější předměstí a jejich postupnou gentrifikaci. Ta působí zvýšení cen i tam a vytlačování sociálně slabých nebo méně schopných zcela mimo velká města či do slumů.

Sdílený stát

Nezapomeňte na to, že v případě Uberu a podobných služeb nesdílíme jen auto, ale taky jeho řidiče. Uber za nikoho sociální ani zdravotní pojištění neplatí a řidiči za sebe často platí minimální částky. Agentury, které se starají o Airbnb byty, své uklízečky rozhodně nevedou jako zaměstnance.

Takže pokud se tento typ "podnikání" rozšíří masivně, může vést k rozvalu sociálního státu. Penzijní systém i zdravotní pojištění se začnou hroutit. Lze ovšem polemizovat o tom, zda to není správná cesta: sociální stát je model evropský, v USA je sociální systém mnohem menší. Přitom je to stále nejúspěšnější ekonomika světa. Mimochodem, sociální i zdravotní pojištění jsou také formou sdílení. Ale spíš se zde používá slovo solidarita. Ta je ovšem oproštěna od tržního uvažování.

Nepodnikáme, jen spojujeme

Pozor: Uber, Airbnb a další hvězdy totiž vlastně nepodnikají: oni jen "poskytují platformu" pro podnikatele. Uber jen spojuje řidiče a pasažéry. Airbnb jen spojuje hostitele a hosty. AppStore jen spojuje vývojáře a uživatele. Za tento "provoz tržiště" si platformy nechávají až 65% provizi. Plus ulehčují obcházení regulací, státu i zákonů.

"Podnikatelé" se stávají zajatci platformy a ta se stává monopolem. Peter Thiel, spoluzakladatel PayPalu a jeden z nejznámějších angel investorů, nám s vážnou tváří vysvětluje, že monopoly jsou zdravé. Generují totiž přebytek hotovosti a ta umožňuje monopolistům přinášet stále nové inovace, jež činí náš život šťastnějším. A inovace podle něj logicky vždy předstihuje regulaci. Dnes je však tempo inovace takové, že hrozí, že inovace natolik změní situaci, že regulace už zpětně nebude možná.

Aby bylo jasno: autor tohoto textu používá Uber i Airbnb. A docela se těší na to, že i díky nim bude za pár let ve městech mnohem méně aut. Auta totiž nebudeme vlastnit, protože je to neefektivní. Prostě si mobilem přivoláme sdílené auto bez řidiče. Autora však docela znepokojuje to, že za "sdílené" auto zaplatíme stejně jako za vlastní. A vlastníkem auta bude Google.

Autor: Oleg VojtíšekFoto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ