Globální e-commerce hráči se do České republiky nijak nehrnou. Amazon neustále mlží, eBay to jednou zkusil, ale pak se stáhnul. Proč tomu tak je?
Kolem největšího světového on-line retailera Amazonu se toho v poslední době v souvislosti s jeho výstavbou distribučního centra v Dobrovízi u Prahy napsalo hodně. Aktuálně se znovu otevřela jednání o stavbě skladu u Brna, což jen posiluje spekulace o tom, že by kolos Jeffa Bezose s takovým zázemím mohl oficiálně spustit prodej i v Česku. Podle informací MSM to sice není aktuální, ale jak nám sdělil PR manažer Amazonu Karel Taschner, "není rozhodně vyloučeno, že současný stav bude v souvislosti s naším rozvíjejícím se podnikáním v budoucnu přehodnocen".
Češi samozřejmě mají již nyní možnost na Amazonu nakupovat (stejně jako na dalších světových e-shopech), a podle námi oslovených odborníků tento počet narůstá, nicméně nelokalizovaný web může spoustu potenciálních zákazníků stále odrazovat. "K tomu, aby bylo možno poskytovat perfektní zákaznický servis, na který jsou čeští zákazníci zvyklí a vyžadují jej, potřebují lokální podporu. Lokalizace webu, zákaznických služeb a hlavně investice do marketingu ale stojí jednak dost času, a jednak spoustu peněz. A na trhu jaký je ten český myslím není tak docela jasno, že to bude stačit k výraznějšímu zabodování," komentuje Pavlína Zábojníková, partner společnosti Online People. Podle ní je ale nákup ze zahraničních webů bezproblémový, s výjimkou hráčů jako je Zappos, kteří nezasílají zboží mimo území USA.
Další důvody, kvůli kterým na českém trhu chybí globální e-commerce hráči. včetně názorů odborníků jako je Josef Matějka (CZC.cz), Jan Jírovec (E-commerce Holding), Martin Rozhoň (Vivantis.cz) nebo Jan Penkala (Acomware), si můžete přečíst v aktuálním vydání MSM.