Bouřka pomohla odhalit jeskyni pod zámkem v Mikulově

Věda a technika
23. 8. 2007 20:26
Nově objevená jeskyně v Mikulově
Nově objevená jeskyně v Mikulově

Nově objevená jeskyně v MikulověPod zámkem v Mikulově na Břeclavsku objevili speleologové dosud zcela neznámé podzemní prostory. Staletí o nich lidé neměli ani ponětí. K jejich nálezu přispěla sobotní bouřka. Po ní se propadla část cesty na druhém nádvoří zámku. Když do otvoru vlezli speleologové, našli asi 30 metrů dlouhou chodbu.

Je možné, že pod zámkem jsou rozsáhlé prostory, řekl vedoucí správy jeskyně Na Turoldu Jiří Kolařík. První o nálezu informovala Mladá fronta Dnes.

Voda z vydatné sobotní přeháňky odplavila někam do podzemí podle odborníků asi 30 metrů krychlových zeminy. Vstup do jeskyně pod zámkem je v horní části úzký. Po několika metrech vede ale do prostornějšího dómu s kalcitovou jehličkovou výzdobou.

"Co je dál, nevíme. Chodba končí propástkou, kam bylo patrně odplaveno bahno. Z otvoru vane silný průvan, což nasvědčuje, že zatím neznámé prostory pod zámkem mohou být rozlehlé," uvedl Kolařík. Doplnil, že zatím prozkoumaná část podzemí tvoří horní patro chodeb. Ve spodním by mohla být voda a krápníky.

V podzemí nalezli jeskyňáři také kousky netopýřího trusu. Jasně to ukazuje, že lidé sice o jeskyni nevěděli, netopýři ji ale patrně od nepaměti používají ke svému zimování. "Žádné písemné historické dokumenty nemluví o tom, že by pod zámkem byla nějaká jeskyně. Je to skutečně ojedinělý objev. Pokud to bude jen možné, chtěli bychom podzemí zpřístupnit," řekl ředitel mikulovského regionálního muzea Petr Kubín.

Podzemí každého většího historického objektu je opředeno tajemstvím. Podle legend by například pod zámkem v Mikulově měla vést kočárová chodba - tedy prostor pro povoz s koňmi. Odborníci se ale shodují, že chodba je spíše výplodem lidské fantazie.

Zámek se tyčí na Zámeckém vrchu nad Mikulovem. Je dominantou města, která v noci díky osvětlení září do daleka. Objekt vznikl na kopci, kam byla před asi 400 lety navezena navážka. "Patrně ani tehdy lidé nevěděli, že staví objekt na kopci, v němž je jeskyně. Vstup do podzemí z horní části mohly vytvořit během dlouhých let kořeny stromů," doplnil Kolařík.

U Mikulova je zatím pouze jediná zpřístupněná podzemní část, kterou je jeskyně Na Turoldu. Zpřístupněna byla teprve před třemi lety a letos by měla přivítat kolem 25 000 návštěvníků.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ