Archeologové objevili stopy po nejstarší americké kultuře

Věda a technika
25. 3. 2011 15:03
Předci indiánů, které vnímáme jako původní obyvatele Ameriky, na kontinent přišli teprve před 15 tisíci lety.
Předci indiánů, které vnímáme jako původní obyvatele Ameriky, na kontinent přišli teprve před 15 tisíci lety.

První lidé zřejmě přišli na americký kontinent až o dva tisíce let dříve, než se archeologové dosud domnívali. Dokládají to texaské nálezy kamenných nástrojů starých patnáct tisíc let.

Zatím nejstarší známky o osídlení Severní Ameriky pocházejí z doby před 13 200 lety. Takzvaná cloviská kultura (neplést s knovízskou kulturou z mladší dobry bronzové na českém území) dostala své jméno podle města Clovis v Novém Mexiku, odkud pocházejí první archeologické nálezy.

Stávající teorie tvrdí, že příslušníci cloviské kultury přišli do Ameriky z Asie přes pevninský most v oblasti dnešního Beringova průlivu. Během doby ledové byla hladina oceánů níže než dnes, takže lidé se do Ameriky mohli dostat suchou nohou. Přes Aljašku postupně kolonizovali Severní a později i Jižní Ameriku.

Kdo byl první?

Jenomže archeologické nálezy z východní Sibiře se od nástrojů používaných příslušníky cloviské kultury značně liší. V posledních letech proto mezi archeology a antropology sílil názor, že lidé do Ameriky přišli z Asie o něco dříve a cloviská kultura se vyvinula až na americkém kontinentě. Naznačovalo to i několik nálezů z amerického území, žádný z nich však nebyl dostatečně přesvědčivý.

Archeologové objevili stovky kamenných nástrojů, které jsou starší než nástroje cloviské kultury.To se může změnit díky výzkumu, jehož závěry publikovali odborníci z několika amerických univerzit v aktuálním čísle časopisu Science. Na nalezišti cloviské kultury ve středním Texasu objevili pod "cloviskou" vrstvou starší kamenné nástroje, například nože z rohovce (křemenného nerostu podobného pazourku) s oboustranným ostřím.

Radiokarbonové datování nešlo použít, protože nálezy neobsahovaly žádnou organickou složku, ale několik nezávislých optických metod potvrdilo, že se lokalita zachovala v neporušeném stavu a kamenné nástroje jsou skutečně starší než nálezy patřící cloviské kultuře. Pravděpodobně pocházejí z doby před 15 500 lety. Hypotéza o tom, že se cloviská kultura vyvinula až na americkém území, tak získává na hodnověrnosti.

Autor: - von -Foto: Profimedia , Michael R. Waters

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ