První lidé zřejmě přišli na americký kontinent až o dva tisíce let dříve, než se archeologové dosud domnívali. Dokládají to texaské nálezy kamenných nástrojů starých patnáct tisíc let.
Zatím nejstarší známky o osídlení Severní Ameriky pocházejí z doby před 13 200 lety. Takzvaná cloviská kultura (neplést s knovízskou kulturou z mladší dobry bronzové na českém území) dostala své jméno podle města Clovis v Novém Mexiku, odkud pocházejí první archeologické nálezy.
Stávající teorie tvrdí, že příslušníci cloviské kultury přišli do Ameriky z Asie přes pevninský most v oblasti dnešního Beringova průlivu. Během doby ledové byla hladina oceánů níže než dnes, takže lidé se do Ameriky mohli dostat suchou nohou. Přes Aljašku postupně kolonizovali Severní a později i Jižní Ameriku.
Kdo byl první?
Jenomže archeologické nálezy z východní Sibiře se od nástrojů používaných příslušníky cloviské kultury značně liší. V posledních letech proto mezi archeology a antropology sílil názor, že lidé do Ameriky přišli z Asie o něco dříve a cloviská kultura se vyvinula až na americkém kontinentě. Naznačovalo to i několik nálezů z amerického území, žádný z nich však nebyl dostatečně přesvědčivý.
To se může změnit díky výzkumu, jehož závěry publikovali odborníci z několika amerických univerzit v aktuálním čísle časopisu Science. Na nalezišti cloviské kultury ve středním Texasu objevili pod "cloviskou" vrstvou starší kamenné nástroje, například nože z rohovce (křemenného nerostu podobného pazourku) s oboustranným ostřím.
Radiokarbonové datování nešlo použít, protože nálezy neobsahovaly žádnou organickou složku, ale několik nezávislých optických metod potvrdilo, že se lokalita zachovala v neporušeném stavu a kamenné nástroje jsou skutečně starší než nálezy patřící cloviské kultuře. Pravděpodobně pocházejí z doby před 15 500 lety. Hypotéza o tom, že se cloviská kultura vyvinula až na americkém území, tak získává na hodnověrnosti.