Italští antropologové prý našli ostatky <span>malíře Caravaggia</span>

Věda a technika
17. 6. 2010 08:14
Pátrání začalo před půl rokem mezi ostatky v jedné toskánské kryptě.
Pátrání začalo před půl rokem mezi ostatky v jedné toskánské kryptě.

Judita a Holofernes, Caravaggiův obraz dokončený roku 1599.Tým italských antropologů oznámil, že identifikoval kosterní pozůstatky slavného italského malíře Caravaggia (1571-1610), který zemřel před čtyřmi sty lety z dosud neobjasněných příčin. Zpráva je o to senzačnější, že místo posledního odpočinku Caravaggia bylo dlouhou dobu neznámé.

"Můžeme potvrdit, že jsme nalezli ostatky Michelangela Merisiho, známějšího pod jménem Caravaggio," uvedl vedoucí antropologického týmu Giorgio Gruppioni na tiskové konferenci.

Vědci však připustili, že vzhledem k obtížím s takto starou DNA nebudou mít v této věci nikdy stoprocentní jistotu. Pravděpodobnost, že se jedná o Caravaggiovy kosti, vyhodnotili na 85 procent.

Pátrání začalo před půl rokem mezi ostatky v jedné toskánské kryptě.Tento vědecký projekt začal před šesti měsíci v temné toskánské kryptě, do které byly podle znovuobjevených písemných pramenů Caravaggiovy ostatky uloženy. Vědci se zde zaměřili na výběr mužských koster vykazujících známky stáří kolem čtyřiceti let a pocházejících přibližně z doby Caravaggiova života. Následně je podrobili analýze v laboratořích, zejména radiokarbonové dataci a analýze DNA. Poté byla skutečně jedna kostra jako Caravaggiova určena.

ČTĚTE TAKÉ: Jak zemřel malíř Caravaggio? Začíná vědecká detektivka

Součástí projektu bylo také porovnání její DNA s DNA nositelů příjmení Merisi, kteří žijí v dané oblasti. Není to obvyklé jméno, proto vědci předpokládali, že by mezi nimi mohli být potomci malířova bratra. Caravaggio, pokud je známo, děti neměl. Údajná Caravaggiova lebka byla také porovnávána pomocí počítačové projekce s malířovými autoportréty.

Pravděpodobné Caravaggiovy kosti jsou nyní vystaveny v severoitalském městě Ravenna, ve kterém se prováděla většina antropologických analýz.

Příčinou smrti devětatřicetiletého Caravaggia mohlo být podle některých teorií náhlé propuknutí malárie, syfilis, záchvat, nebo vražda z rukou některého z jeho mnoha nepřátel, které si umělec nadělal během svého bouřlivého života.

Foto: www.profimedia.cz, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Airbus A380 je největší dopravní letoun světa, vyráběl se poměrně krátce

Věda a technika
27. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ