Starořímská vila v jižní Anglii sloužila zřejmě jako veřejný dům. S hypotézou přišli britští archeologové na základě nálezu pozůstatků asi stovky kojenců, kteří byli pohřbeni v hromadném hrobu v areálu vily.
Zbytky vily Yewden byly objeveny už před sto lety v hrabství Buckinghamshire. Po jejich objevení tam archeologové sesbírali na 300 beden předmětů a koster a spolu s přesnými záznamy o poloze, v jaké je našli, je uložili v muzeu hrabství, kde se na ně nedávno znovu přišlo.
Následující bádání ukázalo, že všichni kojenci zemřeli zřejmě několik dní po narození, oznámili archeologové, které citovala britská rozhlasová a televizní stanice BBC.
"Na žádném jiném místě se nikdy nenašel tak velký počet, 97 těl kojenců," řekl biolog Simon Mays, který s archeology spolupracuje. Archeoložka Jill Eyersová vidí jediné vysvětlení v tom, že šlo o veřejný dům. Řekla, že nechtěná těhotenství musela být tehdy v takových podnicích vzhledem k neexistenci účinné antikoncepce dosti častá.
ČTĚTE TAKÉ: Archeologové v Římě objevili nejstarší malby apoštolů
Vražda dítěte také asi nebyla tehdy tak šokující jako dnes, protože Římané nepovažovali dítě pod dva roky za "celého člověka" a nepohřbívali takové děti na hřbitovech, řekla Eyersová.
Římané ovládli Anglii, Wales a část Skotska počínaje rokem 43 a jejich vláda trvala zhruba do roku 410.
Ilustrační foto: profimedia.cz